List Prezesa Zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń

Szanowni Państwo,

rok 2019 był okresem, w którym najmocniej w historii działalności PIU położyliśmy nacisk na współpracę międzynarodową.
1 marca otworzyliśmy nasze biuro w Brukseli. Dzięki temu głos polskiej branży ubezpieczeniowej stał się wyraźniejszy na poziomie europejskim. Otwarcie biura było niezbędne, ponieważ coraz więcej projektów, dotyczących krajowych rynków ubezpieczeniowych, powstaje w Brukseli. Tylko w 2019 r. mieliśmy okazję opiniować tak istotne akty prawne, jak dyrektywa komunikacyjna czy regulacje związane ze zrównoważonym rozwojem. Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach prace PIU jeszcze bardziej będą koncentrować się na regulacjach europejskich. Przed nami m.in. rewizje Solvency II czy IDD. Mając do dyspozycji biuro w Brukseli, możemy nie tylko przedstawiać na forum europejskim specyfikę polskiego rynku, ale także intensywniej wymieniać się wiedzą i doświadczeniami z innymi izbami i europejskimi instytucjami ubezpieczeniowymi. Podczas VII Kongresu PIU mieliśmy przyjemność organizować spotkanie izb ubezpieczeniowych z naszej części Europy. Sam kongres otworzył natomiast Gabriel Bernardino, przewodniczący EIOPA.

Oczywiście większa liczba zadań dla samorządu ubezpieczeniowego, płynąca z Brukseli, nie spowodowała, że w polskim systemie prawnym działo się mniej niż zazwyczaj. W 2019 r. w Sejmie toczyły się prace nad uregulowaniem kancelarii odszkodowawczych. W związku z brexitem, dużo czasu poświęciliśmy na krajowe regulacje, związane z reasekuracją w krajach trzecich. Sporo prac legislacyjnych PIU dotyczyło też RODO. Jak zwykle dużo działo się w kwestiach związanych z ruchem drogowym. W związku z planowanymi pracami na temat urządzeń transportu mobilnego (UTO), PIU podczas Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa przedstawiła swój raport pt. „Nowa miejska mobilność. Co oznacza dla ubezpieczeń?”. Jednak zdecydowanie najważniejszym działaniem Izby, jeśli chodzi o wydawnictwa, była kampania komunikacyjna wokół raportu pt. „Klimat ryzyka”. Setki tysięcy osób miały okazję zapoznać się z materiałami PIU o tym, jak mądrze się ubezpieczać oraz jak prawidłowo zarządzać ryzykiem klimatycznym. Ukoronowaniem naszych działań było przyznanie PIU najważniejszej w Polsce nagrody w dziedzinie PR i komunikacji – Złotego Spinacza.

Gorąco zachęcam, by o wszystkich pracach Izby czytać na bieżąco na Blogu Ekspertów PIU. Blog cieszy się coraz większym zainteresowaniem, podobnie jak inne kanały PIU w mediach społecznościowych. Tymczasem oddaję w Państwa ręce publikację, zawierającą podsumowanie wyników rynku ubezpieczeń, opis panujących na nim trendów i sytuacji makroekonomicznej oraz sprawozdanie z prac prowadzonych przez Izbę w 2019 roku. Serdecznie zapraszam do lektury Raportu Rocznego Polskiej Izby Ubezpieczeń za rok 2019!

Jan Grzegorz Prądzyński
Prezes Zarządu
Polska Izba Ubezpieczeń