14 marca 2023

„Wpływ ubezpieczeń na polską gospodarkę i społeczeństwo” – najnowszy raport PIU

Autor: Jan Grzegorz Prądzyński

W 2021 roku udział ubezpieczycieli w PKB Polski wyniósł 2,25 proc. Oznacza to blisko 59 mld zł wartości dodanej w gospodarce. Zakłady ubezpieczeń zapłaciły niemal 2 mld podatków – te pieniądze trafiły do polskiej gospodarki. Przede wszystkim jednak, ubezpieczenia wpływają na nasze życie – ograniczają niepewność finansową, która towarzyszy ryzyku złych zdarzeń. Siłę oddziaływania ubezpieczeń pokazujemy w najnowszym raporcie „Wpływ ubezpieczeń na polską gospodarkę i społeczeństwo”.

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała właśnie raport pt. “Wpływ ubezpieczeń na polską gospodarkę i społeczeństwo” pokazujący, jak ubezpieczenia pomagają Polakom. Materiał zawiera też zaktualizowaną mapę ryzyka Polaków. To badanie, które powtarzamy już po raz trzeci, pokazuje, jak w ciągu roku zmieniły się obawy Polaków. Badanie przeprowadziliśmy w trudnym dla wszystkich momencie, właśnie rozpoczynała się wojna w Ukrainie. Polskę nawiedziła też fala wichur – huraganowe wiatry spowodowały ogromne zniszczenia. W podsumowaniu wyników rynku po III kwartałach 2022 r. wpływ lutowych wichur przełożył się w dużej mierze na wzrost wypłat odszkodowań o ponad 30 proc.

Najnowsza mapa ryzyka Polaków

Główne obawy Polaków zmieniły się więc w stosunku do poprzednich badań. Polacy obawiają się huraganów, wojny, zwiększyły się obawy dotyczące braku pieniędzy na poważne zachorowania, ale też braku pieniędzy na bieżące potrzeby. Nadal silne obawy związane są ze zdrowiem i życiem – nas samych i naszych bliskich.

Wpływ ubezpieczeń na polską gospodarkę i społeczeństwo – Zasługujemy na zaufanie

Większość głównych obaw można ubezpieczyć, Polacy zdają sobie z tego sprawę. Po pierwsze, wyrażając zaufanie do branży. Ubezpieczycielom ufa 72 proc. Polaków. Po drugie, 83 proc. Polaków uważa, że ubezpieczenia są przydatne, gdy dzieje się coś złego. W naszym raporcie pokazujemy, że na to zaufanie jako branża zasługujemy. Pokazujemy, że jesteśmy w stanie sprostać trudnym sytuacjom, niesiemy pomoc, chronimy życie, zdrowie, majątek, ale też jesteśmy istotnym i stabilnym sektorem gospodarki.

Bez ubezpieczeń ani społeczeństwo, ani gospodarka nie mogą się rozwijać, bo niepewność i ryzyko temu nie służą. Nasza publikacja to ważny element budujący świadomość Polaków, jak istotnym narzędziem finansowym są ubezpieczenia.

Raport wpływu – co nas wyróżnia

Wpływ sektora i jego siłę oddziaływania najlepiej przedstawiają liczby dotyczące polis i likwidowanych szkód oraz kwot wypłaconych świadczeń i odszkodowań. W 2021 roku ubezpieczyciele wypłacili  41,3 mld zł  z tytułu odszkodowań i świadczeń. Przeliczając tę kwotę na mieszkańca Polski to 1086 zł, z czego 485 zł to świadczenia z ubezpieczeń na życie, a 418 zł dotyczyło ubezpieczeń komunikacyjnych. W 2021 roku zawartych zostało 68,4 mln umów ubezpieczenia. 29,8 mln z nich dotyczyło OC komunikacyjnego, 8,1 mln AC, a 13,9 mln to były ubezpieczenia mieszkań i domków letniskowych. 23,5 mln osób objętych zostało ubezpieczeniami na życie, z tego 12,2 mln zawartych zostało w ramach ubezpieczeń grupowych.

Wpływ ubezpieczeń na polską gospodarkę i społeczeństwo

Najważniejszą liczbą obrazującą wpływ sektora na gospodarkę jest udział ubezpieczeń w PKB. W 2021 r. było to 2,25 proc. To oznacza niemal 60 mld wartości dodanej w gospodarce.

Zakłady ubezpieczeń są drugim co do wielkości komercyjnym inwestorem krajowym na rynku obligacji skarbowych na koniec 2021 r. W samym 2021 roku zapłaciły 1,2 mld podatku dochodowego oraz szacunkowo 650 mln zł podatku od aktywów. Oznacza to prawie 2 mld zł, które trafiły do gospodarki.

Ubezpieczyciele tworzą także ponad 221 tysięcy miejsc pracy. Na każdy etat w branży ubezpieczeń przypada jednocześnie prawie siedem w pozostałych sektorach. W samym przetwórstwie przemysłowym jest to 60 tys. miejsc pracy utworzonych dzięki ubezpieczeniom.

Jak pomagają ubezpieczenia?

Jednak dla Polaków istotniejsze są inne liczby – w raporcie pokazujemy, jak ubezpieczenia pomagają Polakom:

  • U 43-letniej kobiety wykryto nowotwór tarczycy. Ubezpieczyciel wypłacił 129 tys. zł. Kobieta była ubezpieczona na życie grupowo, ze składką roczną 1500 zł. Pieniądze ze świadczenia pomogły przetrwać najtrudniejsze momenty leczenia. Kobieta nie musiała martwić się o brak funduszy, gdy z powodu choroby nie mogła pracować.
  • Mężczyzna opłacał składkę 160 zł miesięcznie na ubezpieczenie na życie od 2019 r. Zmarł na skutek marskości wątroby. Ubezpieczyciel wypłacił rodzinie 575 tys. zł. Pieniądze pozwoliły na przetrwanie najtrudniejszych chwil po śmierci głównego żywiciela rodziny.
  • Ubezpieczenie majątku – kierowca opłacił składkę w autocasco – 2226 zł. Miał pecha, zderzył się ze zwierzęciem leśnym. Ubezpieczyciel wypłacił 106 tys. zł.
  • Rodzina podróżowała do Włoch, niestety zepsuł się samochód. Na szczęście mieli wykupiony assistance samochodowy – składka 494 zł. Ubezpieczyciel zorganizował i pokrył koszty holowania do Polski, transport lotniczy dla rodziny – to ponad 20 tys. zł.
  • W mieszkaniu wybuchł pożar, na szczęście udało się dość szybko ugasić ogień. Niestety straty i tak były duże, ubezpieczyciel wypłacił 504 tys. zł. Składka za polisę wynosiła 527 zł.
  • Ubezpieczony rowerzysta zderzył się z autem, ubezpieczyciel wypłacił 35 tys. zł za szkody, które spowodował. Rowerzysta za ubezpieczenie OC w życiu prywatnym zapłacił 30 zł.

To liczby, które pokazują siłę ubezpieczeń – narzędzia finansowego, które pomaga nam w trudnych chwilach. Te liczby zobowiązują nas też do coraz intensywniejszej pracy, do podnoszenia jakości obsługi, dostosowania oferty do potrzeb klientów, do wspierania społeczeństwa w sytuacjach kryzysowych.

Zapraszam do lektury raportu:

Podatki, inwestycje w obligacje skarbowe i poczucie bezpieczeństwa – ubezpieczenia mają pozytywny wpływ na Polskę i Polaków