3 września 2021

Studiuj “Ubezpieczenia” – polecamy kierunek na Uniwersytecie Gdańskim!

Autor: Ekspert Rynku Dawid Rogoziński

Ubezpieczenia – to musi być straszna nuda…? Dla ludzi z branży – nigdy, dla tych, którzy patrzą na nie z perspektywy klienta – bywa, że tak.  Warto zmieniać takie postrzeganie ubezpieczeń. To nie nuda, a ważny element zarządzania finansami i istotne wsparcie, gdy dzieje się coś złego. Ubezpieczyciele chronią majątek, zdrowie, zapewniają wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach. Te działania sprawiają, że rośnie standard naszego życia. Nawet najbardziej rozbudowany system działań prewencyjnych nie wykluczy ryzyka, które bez działalności ubezpieczeniowej blokowałoby rozwój społeczny. Dlaczego więc warto studiować “Ubezpieczenia” – specjalistyczny kierunek studiów II stopnia, prowadzony od 3 lat na Uniwersytecie Gdańskim? By pracować w jednym z najważniejszych sektorów na rynku finansowym! Studiuj “ubezpieczenia”!
Ubezpieczenia na rynku finansowym

Wpływ ubezpieczeń najlepiej obrazują najważniejsze wskaźniki: 1,6 mld zł podatków odprowadzonych w 2016 r., 225 tys. miejsc pracy w branży oraz powiązanych z nią sektorach, 2 proc. łącznego wkładu w PKB kraju. A przede wszystkim fakt, że ubezpieczenia odpowiadają i pozwalają zarządzać najważniejszymi obawami Polaków.

Inaczej – to jedenz najprężniej rozwijaących się dziś sektorów gospodarki. A usługi ubepzieczeniwoe dotykają wielu różnych dziedzin życia: gdy

kupujemy bilety lotnicze, ale też nawet bilety zbiorkomu w popularnych apkach na smartfony. Kiedy zakładamy konto w banku albo wyrabiamy sobie kartę kredytową. Kiedy kupujemy najnowszy model smartfona czy inny sprzęt elektroniczny. W końcu – kiedy zakładamy własną działalność gospodarczą albo chcemy zainwestować oszczędności.

InsurTech i FinTech, czy też rynek “e”-usług finansowych to przyszłość tego sektora i wyzwanie.

Rynek, na którym potrzeba specjalistów

Przydadzą się specjaliści od ubezpieczeń w najróżniejszych obszarach – dystrybutorzy, którzy rozumieją istotę bardziej skomplikowanych produktów finansowych, potrafią odnaleźć się w sieci ich wzajemnych powiązań finansów, prawa i technologii, znają regulacje prawne i mechanizmy ochrony praw klientów na rynkach europejskich. Ale także świadomi możliwości (i ograniczeń), wyspecjalizowani w tym obszarze marketingowcy. Specjaliści od zarządzania ryzykiem – zarówno w strukturach zakładów ubezpieczeń jak i przedsiębiorstw wysoce narażonych na szkodowość. Doradcy finansowi, brokerzy, konsultanci merytoryczni nowych rozwiązań IT i projektanci nowych produktów ubezpieczeniowych.

Studiuj “Ubezpieczenia” – Doskonały pomysł na dalszy rozwój kariery

Ubezpieczenia na Uniwersytecie Gdańskim to kierunek idealny dla osób, które na studiach I stopnia zdobyły wykształcenie kierunkowe – prawników, administratywisów, ekonomistów, absolwentów zarządzania czy marketingu, ale też “umysłów ścisłych” – matematyków, informatyków, analityków baz danych, czy inżynierów nowych technologii. A nawet… biotechnologów, chemików i absolwentów kierunków okołomedycznych.

Specjaliści, którzy będą łączyć wiedzę prawnoubezpieczeniową z innymi dziedzinami, którzy będą stanowić pomost między językiem nauk ścisłych a językiem prawa – to dzisiaj najbardziej poszukiwani na rynkach finansowych pracownicy. Mogą oczywiście przez to liczyć również na wysokie zarobki i ogromne perspektywy rozwoju zawodowego. Tu na pewno nie będzie nudno!

Studiuj “Ubezpieczenia” – Jedyny taki kierunek w Polsce

Ubezpieczenia na Uniwersytecie Gdańskim to jedyny taki kierunek studiów w Polsce, wzorowany na programach kierunków najlepszych europejskich uczelni. Insurance studies są prowadzone m.in. we włoskiej Bolonii (University of Bologna) i Trieście (MIB Trieste School of Management), brytyjskim Glasgow (Glasgow Caledonian University), czy niemieckim Monachium (Ludwig-Maximilians-Universität München). Na większości tych uczelni jednak studia te realizowane są jedynie odpłatnie, a mimo tego cieszą się ogromnym zainteresowaniem i wielkim prestiżem.

Studiując “Ubezpieczenia” na UG macie też pewność, że nie wchodzicie na rynek pracy przesycony już absolwentami podobnych kierunków. Kierunek celowo został zaprojektowany jako kameralny – nabór zakłada utworzenie grupy maksymalnie 30 studentów, którzy uzyskują unikatowe w skali całego kraju wykształcenie kierunkowe i wysoce specjalistyczne.

Kierunek cieszy się też ogromnym zainteresowaniem HRowców ze współpracujących z kadrą dydaktyczną zakładów ubezpieczeń. To mówi samo przez się o jakości i rzetelności przygotowania zawodowego, jakiego możecie się tutaj spodziewać.

Absolwenci potwierdzają!

W końcu to okazja do poznania świetnych ludzi, z różnych środowisk. W poprzednich rocznikach spotykali się ze sobą Absolwenci “Lotnictwa” z absolwentami “Podatków i doradztwa podatkowego”, studenci, którzy ukończyli “Prawo” czy “Administrację” ze studentami po “Matematyce” czy “Informatyce”, absolwenci “Zarządzania”, “Ekonomii” czy “Finansów i Rachunkowości” z absolwentami “AWFu” czy “Kryminologii”. Wszyscy dzisiaj otwarcie chwalą się tym kierunkiem i powtarzają, że gdyby mieli taką możliwość – wybraliby go raz jeszcze.

Uwierzytelnieniem tych słów niech będzie fakt, że w promocję kierunku zaangażowali się sami studenci – przygotowując własne materiały, użyczając swojego wizerunku. Ot, chociażby Tymek Kobiela – Student, który bez ogródek powie Wam, dlaczego warto studiować “Ubezpieczenia”.

A jeśli macie trochę więcej cierpliwości i ciekawości co do tego, jak wygląda studiowanie “Ubezpieczeń”, a przy okazji chcecie poznać jednego z przyszłych ćwiczeniowców, to zajrzyjcie również tutaj >>>

Dawid Rogoziński

Asystent | Sekretarz AIDA Polska

Pracownia Prawa Ubezpieczeniowego | Katedra Prawa Cywilnego | Wydział Prawa i Administracji

Uniwersytet Gdański