28 maja 2021

Internetowy Tygodnik Ubezpieczeniowy – świadczenia z OC ppm

Autor: Agnieszka Durska

Ze strony, blogów i wydarzeń PIU

Ubezpieczenia pomagają – jakie świadczenia przysługują nam z OC ppm?

Właściciele samochodów „nie są zachwyceni”, gdy muszą spełnić obowiązek i kupić OC ppm. Zastanawiają się wtedy, po co mają znów zapłacić kilkaset złotych składki, skoro nigdy nie mieli żadnego wypadku czy kolizji. Większość traktuje to jako podatek, a wiadomo, że tych nie lubimy z założenia. Tymczasem, kupując OC powinniśmy dostawać do przejrzenia również obowiązkowo statystyki wypadkowe policji. I jasny komunikat – polisa OC chroni nie tylko poszkodowanych w wypadkach, ale też nas przed skutkami finansowymi tychże. Dlaczego warto mówić o tym, jak ubezpieczenia pomagają?

BURZOWY TYDZIEŃ W POLSCE – SZKODY ROSNĄ NAWET O 50-60%

Jeden burzowy tydzień czerwca to nawet 50-60 procent szkód więcej niż w spokojnym tygodniu bez burz, np. przed sezonem. Ubezpieczyciele wypłacają odszkodowania w trybie uproszczonej likwidacji szkód, straty liczone są w milionach. Po burzach jest najwięcej zniszczonych samochodów, ale też wiele zalanych domów. Ubezpieczyciele likwidują też skutki tornada, jakie w ostatnim czasie nawiedziło południe Polski. Czy pogoda powodująca tak duże zniszczenia zmusza nas, by o zmianach klimatu myśleć inaczej?

NAJCZĘSTSZE PYTANIA: COVID-19, SZCZEPIENIA I UBEZPIECZENIA

Pandemia spowodowała, że wielu klientów pyta o możliwość ochrony w przypadku zachorowania na COVID-19. Pytania dotyczą najczęściej ubezpieczeń zdrowotnych, życiowych i turystycznych. Pojawiają się też kwestie związane z odpowiedzialnością cywilną podmiotów, które zajmują się szczepieniami na COVID-19. W jednym tekście eksperckim postanowiliśmy zebrać najczęściej pojawiające się pytania, dotyczące Covid-19 oraz ochrony ubezpieczeniowej. COVID-19, szczepienia i ubezpieczenia – o to pytają klienci.

Nawypadekgdy.pl – Jazda na zderzaku – czym jest? Jak stosować się do nowych przepisów?

Od czerwca prawo określa odległość miedzy pojazdami na drogach szybkiego ruchu i autostradach. Jazda na zderzaku – jak zachować się prawidłowo?

Tak działa assistance w bieszczadzkiej głuszy – przypadek z życia wzięty

Jeden z pracowników Polskiej Izby Ubezpieczeń właśnie wrócił z urlopu. Nie był to zupełnie beztroski urlop, bo w czasie jednej z górskich wycieczek popsuł mu się samochód. Nic przyjemnego, ale… – przeczytajcie sami. Oto relacja, którą kolega dla nas przygotował.

Z kraju

PZU Sponsorem Oficjalnym 78. Tour de Pologne

PZU został Sponsorem Oficjalnym 78. Tour de Pologne. Największy polski ubezpieczyciel jest także sponsorem klasyfikacji Najlepszy Góral PZU Tour de Pologne. Najważniejsza impreza kolarska w Polsce ruszy 9 sierpnia w Lublinie, a zakończy się 15 sierpnia na krakowskich Błoniach. Dr hab. Beata Kozłowska-Chyła, prezes PZU, komentuje: „Tour de Pologne to jeden z najsłynniejszych wieloetapowych wyścigów świata. Wyścig ma długą i wspaniałą historię, znakomicie promuje na świecie piękno naszego kraju i budzi wielkie zainteresowanie, nie tylko wśród wiernych kibiców kolarstwa. Cieszę się, że jesteśmy częścią tej historii już kolejny rok z rzędu”.

Podobnie jak w ubiegłym roku, na mocy umowy podpisanej z Lang Team, organizatorem Tour de Pologne, ubezpieczyciel został sponsorem oficjalnym wyścigu oraz klasyfikacji Najlepszy Góral PZU Tour de Pologne. Klasyfikacja górska to jedna z najważniejszych rywalizacji podczas każdego wyścigu kolarskiego. W ubiegłym roku tytuł Najlepszego Górala PZU 77. Tour de Pologne wywalczył Patryk Stosz. Polak założył koszulkę lidera po 4. etapie i nie oddał jej aż do mety w Krakowie.

PZU jest największą firmą ubezpieczeniową w Polsce, jedną z największych instytucji finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Europa Ubezpieczenia zaprasza na cykl podcastów „Świat w zmianie”

Nowa normalność po pandemii Covid-19 to główny temat cyklu podcastów biznesowo-społecznych „Świat w zmianie”. Rozmowy z zaproszonymi ekspertami prowadzi dziennikarka Aleksandra E. Wysocka. Dostępny jest pierwszy odcinek „Zmiana w głowie”, którego gościem jest Miłosz Brzeziński – ceniony psycholog, trener i autor książek o zmianach w życiu, domu i pracy. Aleksandra E. Wysocka, dziennikarka gospodarcza, redaktorka naczelna „Gazety Ubezpieczeniowej”, komentuje: „Przed zmianami możemy uciekać, albo można się z nimi mierzyć. Razem z moimi rozmówcami zapraszam do tego, by obserwować świat i postarać się zrozumieć zachodzące w nim procesy. Wiele z nich niesie za sobą nie tylko zagrożenia, ale również otwiera przed nami nowe możliwości”.

W lipcu będą dostępne kolejne odcinki cyklu „Świat w zmianie”. Całego cyklu „Świat w zmianie” można posłuchać na trzech najpopularniejszych platformach podcastowych: Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts.

Grupa Europa specjalizuje się w ubezpieczeniach dedykowanych dla polskiego sektora finansowego. Współpracuje w Polsce z ok. 100 bankami, firmami leasingowymi i pośrednikami finansowymi.

Ergo Hestia wyłoniła nominowanych do nagrody Literacka Podróż Hestii

Kapituła nagrody Literacka Podróż Hestii przyznała nominacje w I. edycji konkursu literackiego. Łącznie do konkursu zgłoszonych zostało 76 książek. Ogłoszenie pięciu nominowanych odbyło się w dniu 30 urodzin Grupy Ergo Hestia. Są to: Marta Kisiel, Małe Licho i lato z diabłem; Krzysztof Łapiński, Dzik Dzikus; Katarzyna Ryrych, Lato na Rodos; Marcin Szczygielski, Oczy Michaliny oraz Katarzyna Wasilkowska, Świat Mundka. Dokonując wyboru nominowanych książek kapituła kierowała się głównymi założeniami konkursu. Jury oceniało powieści i opowiadania napisane w języku polskim, wydane w 2020 roku, a skierowane do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 15 lat. Ocenie podlegała wyłącznie warstwa literacka książek: język, umiejętność  kreowania świata przedstawionego, sprawność w budowaniu fabuły i dialogów, dostosowanie treści do wymagań czytelników. Nie oceniano ilustracji i formy wydania.

Nominowane książki zostały opublikowane przez pięć różnych wydawnictw, które kierują swoją ofertę do młodego czytelnika. Wspólnym mianownikiem wszystkich nominowanych tytułów jest aktualność treści w klasycznej formie. Laureata lub laureatkę nagrody głównej w postaci 50 tys. złotych poznamy w listopadzie.

Grupa Ergo należy do Munich Re. Obecna na naszym rynku zarówno w sektorze ubezpieczeń majątkowych, jak i na życie.

Unum partnerem inicjatywy Onkoodpowiedzialni

Ruszyła akcja Onkoodpowiedzialni poświęcona edukacji onkologicznej, profilaktyce i promocji zdrowia. Unum zostało partnerem inicjatywy, której organizatorem jest Neo Hospital. Celem akcji jest zwiększenie świadomości zdrowotnej oraz zwrócenie uwagi na profilaktykę onkologiczną i wskazanie ścieżki, jak sobie radzić z chorobą onkologiczną. Dzięki partnerstwu z Unum pracownicy, współpracownicy, klienci, przyjaciele i partnerzy biznesowi ubezpieczyciela mogą otrzymać dostęp do spotkań live z lekarzami i psychoonkologami, którzy podzielą się doświadczeniami oraz odpowiedzą m.in. na pytania, jak reagować, gdy pojawia się choroba onkologiczna, gdzie szukać pomocy, jaka jest rola opieki personalizowanej oraz jak na powrót do zdrowia wpływają nowe technologie.

Podczas planowanych spotkań swoją perspektywą podzielą się także pacjentki, które same zachorowały na nowotwór. Podczas akcji Onkoodpowiedzialni lekarze z Neo Hospital będą udzielać bezpłatnych konsultacji online dla pacjentek z diagnozą raka szyjki macicy, bądź raka endometrium. Będzie można również skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych, dowiedzieć się więcej o korzyściach i istocie badań profilaktycznych, a także nowoczesnych technikach leczenia.

Unum Group jest liderem w zapewnianiu ochrony finansowej w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Głównymi firmami są Unum US, Colonial Life, Starmount i Unum UK. Portfolio Unum obejmuje ubezpieczenia na życie, na wypadek trwałego inwalidztwa, od następstw nieszczęśliwych wypadków, poważnych zachorowań. Unum zapewnia także szereg rozwiązań pracowniczych.

PZU zadba o bezpieczeństwo pasażerów LOT- u

Największy polski ubezpieczyciel rozszerza ofertę ubezpieczeń dla podróżnych. Pasażerowie lecący za granicę na pokładzie samolotów LOT mogą ubezpieczyć się na wypadek nagłego zachorowania na Covid-19. Polisa dotyczy wyjazdów nieprzekraczających 30 dni i chroni przed wszystkimi mutacjami choroby. Pasażer ma zapewnioną ochronę już od momentu wyjścia z domu, aż do powrotu. W razie zachorowania na Covid-19 ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia oraz wypłaci świadczenie za pobyt w szpitalu. Ochroną objęty jest również bagaż, który do tej pory w takich wypadkach często pozostawiany był bez opieki na lotnisku czy w hotelu. Polisa zadziała także w sytuacji, gdy podróżny będzie zmuszony odwołać swój lot z powodu zachorowania na Covid-19 lub konieczności odbycia kwarantanny. W takiej sytuacji PZU pokryje poniesione już koszty związane z planowaną podróżą.

Małgorzata Sadurska, członek zarządu PZU, podkreśla: „Zaufanie, jakim się cieszymy, to nie tylko powód do dumy, ale także zobowiązanie. W PZU  nieustannie pracujemy nad tym, by sprostać zmieniającym się oczekiwaniom naszych klientów”.

PZU jest największą firmą ubezpieczeniową w Polsce, jedną z największych instytucji finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

20 lat działalności CUK

2 lipca 2001 roku uruchomiona została pierwsza placówka multiagancji CUK, której założycielami byli obecni prezesi spółki – Jacek Byliński i Maciej Kuczwalski. Poznali się oni tuż po studiach, podejmując pierwszą pracę w jednym z zakładów ubezpieczeń. Obserwując działalność agentów i sposób obsługi klienta, dostrzegli potencjał na stworzenie profesjonalnej multiagencji z koncepcją szybkiego porównania cen i zakresów ofert, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań IT. Jacek Byliński, prezes CUK-u, podkreśla: „Nie mieliśmy praktycznie żadnego budżetu na działania marketingowe, dlatego po zakończeniu pracy w biurze zaczynaliśmy drugi etat – roznosiliśmy po Toruniu ulotki i rozwieszaliśmy plakaty informujące o naszej działalności. Kolejnym etapem było nawiązanie współpracy z klientami biznesowymi. Odwiedziliśmy niemal wszystkie komisy samochodowe w okolicy oraz pośredników kredytów samochodowych”.

Maciej Kuczwalski, członek zarządu CUK-u, dodaje: „Pierwsza palcówka CUK przypominała bardziej nowoczesny bank niż ówczesne biura ubezpieczeniowe. Początki funkcjonowania nie były jednak łatwe. Firma była świetnie zorganizowana i gotowa do działania, ale nikt o niej nie wiedział”. Dziś CUK to 345 placówek, 321 punktów partnerskich, oraz ponad 2 tys. doradców we wszystkich województwach.

CUK Ubezpieczenia to multiagencja, współpracująca z większością wiodących na rynku ubezpieczycieli. Pierwszy oddział powstał w Toruniu, obecnie znajduje się tam centrala firmy.

Wiener o ubezpieczeniu paneli fotowoltaicznych

Wiener wskazuje, że od 1 lipca br. rusza kolejna edycja programu „Mój prąd”, w ramach którego można starać się o środki na dofinansowanie domowych instalacji fotowoltaicznych. Wnioskodawcy mogą otrzymać dofinansowanie w formie dotacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych instalacji (maksymalnie można otrzymać 3 000 zł). Dofinansowanie jest udzielane jednokrotnie w ramach danej umowy. Należy pamiętać, że instalować można tylko urządzenia nowe, czyli wyprodukowane w ciągu 24 miesięcy przed montażem oraz że środków z programu nie można łączyć z dofinansowaniem w ramach innych grantów. Nie można też korzystać dwa razy z tego samego wsparcia.

Agnieszka Młynarska, ekspert firmy Wiener, przypomina o odpowiednim ubezpieczeniu instalacji i podkreśla: „Montaż paneli fotowoltaicznych to znaczna inwestycja dla domowego budżetu. Odpowiednie ubezpieczenie pozwoli nam nie martwić się skutkami ewentualnych zniszczeń”.

Wiener (d. Gothaer) w Polsce oferuje produkty ubezpieczeniowe zarówno dla klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych. Wiener należy do austriackiej grupy Vienna Insurance Group.

Generali ubezpieczy na wypadek złej pogody

Od lipca do sierpnia 2021 klienci Generali będą mogli rozszerzyć wakacyjne ubezpieczenie o odszkodowanie w przypadku załamania pogody. Ta nowa, wprowadzona testowo polisa dotyczy urlopów w państwach śródziemnomorskich i jest możliwa dzięki współpracy ubezpieczyciela ze startupem Climatica – specjalizującym się w tzw. ubezpieczeniach parametrycznych. Dla klienta, który zdecyduje się na udział w tym pilotażowym programie, oznacza to automatyczną wypłatę rekompensaty w razie gwałtownego spadku temperatury czy opadów deszczu. Odszkodowanie zostanie wypłacone bez wypełniania formularzy lub oceny rzeczoznawcy, wprost na konto i to już na drugi dzień.

Cena ubezpieczenia zależy od terminu i dokładnego kierunku podróży i waha się od 50 do 100 zł za siedmiodniowy wyjazd. Klient może otrzymać 350 zł za każdy dzień z umiarkowanymi opadami, czyli minimum 5 mm na godzinę w trakcie dnia, lub kiedy temperatura nie osiąga 20 stopni. Bartosz Kwieciński, dyrektor zarządzający ds. marketingu i sprzedaży bezpośredniej w Generali, zaznacza: „Obecnie testujemy to rozwiązanie i sprawdzamy, jakie będzie zainteresowanie, dlatego jest dostępne tylko w call center. Jeżeli się sprawdzi, udostępnimy ten produkt we wszystkich kanałach sprzedaży, w tym u agentów”.

Grupa Generali jest jednym z wiodących ubezpieczycieli w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce działa za pośrednictwem czterech spółek.

Absolutorium dla zarządu i rady nadzorczej TUW

Zwyczajne walne zgromadzenie TUW odbyło się 28 czerwca br. Uczestnicy zapoznali się ze sprawozdaniami zarządu i rady nadzorczej za 2020 rok. Osiągnięto rentowność na poziomie technicznym, uzyskując wynik 20,6 mln zł (wzrost o 4,2 mln zł w porównaniu z 2019 r.). Składka przypisana brutto wyniosła 622,3 mln zł (wzrost o 5,7 proc.), wskaźnik SCR – 171,22 proc. (wzrost o 31,92 punkty procentowe), wskaźnik MCR – 380,49 proc. (wzrost o 70,90 punktów procentowych).

W 2020 roku do TUW przystąpiło 82 tys. nowych członków. Walne zgromadzenie jednogłośnie zatwierdziło sprawozdania zarządu i rady nadzorczej, udzieliło absolutorium oraz podjęło uchwałę w sprawie przeznaczenia na kapitał zapasowy nadwyżki wypracowanej przez TUW w 2020 roku. Kapitał TUW, decyzją rad związków wzajemności członkowskiej, został także zasilony z nadwyżek wypracowanych przez związki w 2020 r.

TUW TUW powstało w 1992 r. Działa w formie Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych i zajmuje się wszystkimi rodzajami umów ubezpieczeń majątkowych.

Produkty:

  • Ubezpieczenie PZU Wojażer dostępne w Alior Banku

Alior Bank udostępnił klientom w bankowości internetowej i mobilnej możliwość zakupu polisy PZU Wojażer. Obejmuje ona ochronę ubezpieczonego w sytuacji, gdy w czasie podróży przydarzy się choroba lub nieszczęśliwy wypadek. Co ważne, polisa uwzględnia również przypadki zachorowania na Covid-19. Poszerzenie oferty Alior Banku o kolejny produkt ubezpieczeniowy to realizacja planu rozwoju usług pozabankowych.

Ze świata

NN przejmie biznes MetLife w Polsce i Grecji

Grupa NN przejmie biznes MetLife w Polsce i Grecji. Wartość transakcji jest szacowana na kwotę 584 mln euro. Jak podkreśla NN, inwestycja ta wzmacnia wiodącą pozycję rynkową grupy na rynku ubezpieczeń na życie oraz produktów emerytalnych w Polsce, jak również przekłada się na uzyskanie pozycji lidera rynku ubezpieczeniowego w Grecji.

David Knibbe, CEO grupy NN, podkreśla: „Z perspektywy naszej strategii, jak również wyniku finansowego, ta transakcja jest unikatową szansą dla NN na dalsze wzmacnianie wartości biznesu oraz wiodącej pozycji NN na tych rynkach. Budując na naszych doświadczeniach i dobrym zrozumieniu tych rynków, na których jesteśmy obecni już od lat, w Grecji od 1980 roku oraz w Polsce od 1994 roku, widzimy tu cały czas dużą szansę na dalszy rozwój. Biznes MetLife bardzo dobrze wpisuje się w nasze działania, naszą kulturę organizacji i model biznesowy, umożliwiając nam sprawną integrację. Łącząc silne kompetencje obu organizacji, będziemy kontynuować naszą strategię koncentracji na klientach, zarówno tych obecnych, jak i tych, którzy do nas dołączą”.

Grupa NN zajmuje się w świadczeniem usług ubezpieczeniowych oraz zarządzaniem inwestycjami. Działa w ponad 18 krajach. Firma wywodzi się z Holandii i ma 170-letnią historię.

MetLife to światowy lider rynku ubezpieczeń, świadczeń pracowniczych oraz usług finansowych, obsługujący  ponad 70 mln klientów w 60 krajach. W Polsce działa pod marką MetLife i ma 4 mln klientów.

WTW: kluczowe wyzwania w energetyce

Opublikowany przez Willis Towers Watson raport „2021 Power Market Review” wskazuje, że przedsiębiorstwa energetyczne stoją przed kluczowymi wyzwaniami wynikającymi z transformacji energetycznej i przejścia na czystsze paliwa kopalne. Z punktu widzenia rynku ubezpieczeniowego wskazano na kilka elementów. Pojemność: w 2021 r. WTW szacuje, że całkowita teoretyczna pojemność jeszcze bardziej zmalała do 3,25 mld USD, przy czym realistyczny jej poziom to około 1,4 mld USD. Szkody: w roku 2020 szkodowość była wyższa niż w 2019 r. z dwoma masowymi zdarzeniami w sektorze energii elektrycznej, które łącznie skutkowały stratami na poziomie 450 mln USD. Poziomy stawek ubezpieczeniowych: wzrosty stawek w ubezpieczeniach majątkowych wynoszą średnio 15–20 proc., w zależności od wielu czynników, w tym profilu ryzyka, wielkości przychodów ze składek, rozpiętości ryzyka, historii strat oraz, w coraz większym stopniu, kryteriów ESG.

Wojciech Woźnica, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Majątkowych specjalizujący się w obszarze energetyki, komentuje: „Mając na uwadze kurczącą się pojemność na rynku ubezpieczeń węglowych, kluczowe dla wielu ubezpieczycieli jest przedstawienie przez klientów wiarygodnych planów przechodzenia w kierunku zielonej energii. To jest bardzo ważna informacja z punktu widzenia uzyskania w ogóle ochrony ubezpieczeniowej”.

Willis Towers Watson to globalna firma w branży doradztwa, pośrednictwa oraz rozwiązań, pomagająca klientom na całym świecie w przekształcaniu ryzyka w ścieżkę rozwoju. Korzenie Willis Towers Watson sięgają 1828 r.; firma ma 41 tys. pracowników w ponad 140 krajach.

Generali: aktualizacja strategii ochrony klimatu

Grupa Generali aktualizuje swoją strategię ochrony klimatu. W zakresie inwestycji bezpośrednich nowe cele obejmują 8,5-9,5 mld euro nowych ekologicznych i zrównoważonych inwestycji w latach 2021-2025. Jest to zgodne z wcześniejszym celem 4,5 mld euro w latach 2019-2021, który został przekroczony i osiągnięty z rocznym wyprzedzeniem i wyniósł 6 mld euro na koniec 2020 r. Coraz bardziej restrykcyjne kryteria wykluczenia dla sektora węglowego, w kierunku stopniowej, ale całkowitej rezygnacji z inwestycji w tę działalność. Nowa strategia ma na celu całkowite wycofanie emitentów działających w sektorze węgla energetycznego w krajach OECD do 2030 i 2040 roku w pozostałych częściach świata. Stopniowa dekarbonizacja portfela inwestycji bezpośrednich w celu osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r. Jest to zgodne z celem Porozumienia Paryskiego, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 st. C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

W zakresie underwritingu nowe cele obejmują zmniejszenie obecnej minimalnej ekspozycji na sektor węgla energetycznego, w celu osiągnięcia zerowej ekspozycji do 2030 r. w krajach OECD i 2038 r. w pozostałych krajach świata oraz kontynuację zobowiązania do zaprzestania ubezpieczania działalności polegającej na wydobyciu ropy naftowej i gazu.

Grupa Generali jest jednym z wiodących ubezpieczycieli w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce działa za pośrednictwem czterech spółek.

EIOPA: wzmocnienie współpracy przy nadzorze nad działalnością transgraniczną

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) zmienił decyzję w sprawie współpracy organów nadzoru ubezpieczeniowego państw członkowskich w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Nowa decyzja będzie stosowana od 1 lipca 2021 r. Ma się ona przyczynić do dalszego wzmocnienia i zacieśnienia współpracy pomiędzy właściwymi organami krajowymi (NCA) w odniesieniu do działalności transgranicznej poprzez: wprowadzenie trzech nowych wymogów dla krajowych organów nadzoru: powiadomienie w przypadku zamiaru udzielenia zezwolenia przedsiębiorstwu prowadzącemu działalność transgraniczną, w przypadku gdy przedsiębiorstwo prowadzące działalność transgraniczną wykazuje pogarszające się warunki finansowe lub gry pojawią się zagrożenia, które mogą mieć skutki transgraniczne, oraz w przypadku poważnych i uzasadnionych obaw dotyczących ochrony konsumentów; bardziej aktywną rolę EIOPA w wymianie informacji, aby umożliwić identyfikację potencjalnych zagrożeń na jak najwcześniejszym etapie, a także wspierać proaktywny nadzór i terminowe działania nadzorcze; oraz doprecyzowanie roli krajowych organów nadzoru i EIOPA w procesie tworzenia i prowadzenia platform współpracy.

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) ma na celu zapewnienie właściwego wdrażania przepisów dotyczących sektora ubezpieczeniowego oraz odpowiedniej ochrony konsumentów usług finansowych.

Vademecum

Ubezpieczenia w liczbach

2,4 mld zł

Tyle odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych z obowiązkowego OC posiadaczy pojazdów  otrzymali Polacy w I kwartale 2021 r.

Cytat tygodnia

Ostatni czas to dla branży ubezpieczeniowej czas intensywnej digitalizacji i trend ten będzie widoczny także w kolejnych latach. Choćby przez dalszą digitalizację kontaktu z klientami, w tym także w wykonaniu agenta, który coraz częściej będzie korzystał z online’owych narzędzi. Ma to tym większe znaczenie, że sprzedaż ubezpieczeń przez agenta pozostanie dominująca, choć zakładam, że inne kanały sprzedaży także będą się rozwijać”.

Marcin Nedwidek, prezes Uniqi

Słowniczek

Składka substandardowa

składka wyznaczana dla ryzyka substandardowego, tj. wyższego niż przyjęte przy kalkulacji średniej składki; stosowana najczęściej w ubezpieczeniach na życie dla osób, których ryzyko śmierci lub zachorowania lub wypadku jest wyższe od średniej przy osobach danej płci i wieku w danej populacji.