5 marca 2021

Global Money Week – zapraszamy na dzień z ubezpieczeniami

Autor: Agnieszka Durska

Polska Izba Ubezpieczeń w tym roku po raz pierwszy bierze udział w akcji edukacyjnej OECD – Global Money Week. 25 marca organizujemy dzień z ubezpieczeniami. Zapraszamy nauczycieli i uczniów na webinary. W Polsce akcję koordynuje KNF. To jedno z ważniejszych wydarzeń na rynku finansowym, skierowanych do młodych ludzi.

O znaczeniu edukacji finansowej nie musimy nikogo przekonywać – pisaliśmy o naszych działaniach szczegółowo. To jedno z ważniejszych zadań Izby. Cieszymy się więc, że w tym roku będziemy je realizować również wspólnie z Komisją Nadzoru Finansowego i Ministerstwem Finansów i innymi partnerami w ramach inicjatywy OECD Global Money Week.

Global Money Week od 2012 r. – 40 milionów zaangażowanych dzieci i młodzieży

Global Money Week odbywa się od 2012 r. Wydarzenie organizuje Międzynarodowa Sieć ds. Edukacji Finansowej działająca przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – OECD/INFE.

W ośmiu edycjach kampanii wzięło udział ok. 40 mln dzieci i młodzieży ze 170 krajów na całym świecie. W akcję zaangażowało się ponad 63 tys. instytucji: publicznych, nadzorczych, ministerstw, banków centralnych, szkół, uczelni, organizacji społecznych, naukowych.

Świadomość finansowa – niezbędne wyposażenie na start

Celem wszystkich organizowanych w ramach Światowego Tygodnia Pieniądza wydarzeń jest kształtowanie świadomości finansowej dzieci i młodzieży. Stopniowe rozwijanie wiedzy, umiejętności i postaw jest niezbędne, by młodzi ludzie świadomie wkraczali w dorosłość i podejmowali racjonalne decyzje finansowe. Global Money Week daje doskonałe narzędzia, by rozwijać wśród dzieci i młodzieży umiejętności przydatne w uzyskaniu finansowej odporności. Kampania jest też świetnym wsparciem dla dorosłych, dzięki niej zarówno nauczyciele, jak i rodzice uczą się, jak mówić o finansach i jak wspierać edukację dzieci i młodzieży.

Global Money Week – Zadbaj o siebie, zadbaj o swoje pieniądze

W tym roku hasło przewodnie Global Money Week to Zadbaj o siebie, zadbaj o swoje pieniądze – Take care of yourself, take care of your money ma szczególne znaczenie. Od roku zmagamy się z pandemią i ograniczeniami w życiu codziennym. A to niesie duże wyzwania dla domowych budżetów. Konieczność dbania o siebie, swoje zdrowie, ale też o finanse to temat przejawiający się nieustannie w mediach na całym świecie, ale też w codziennych rozmowach. Oszczędzanie, zarządzanie ryzykiem, konieczność zabezpieczenia finansowego na wypadek utraty pracy, choroby to dziś priorytety dla wielu rodzin.

Global Money Week – 25 marca – dzień z ubezpieczeniami

W ramach dnia z ubezpieczeniami, 25 marca, proponujemy dwa webinary. Pierwszy, który planujemy od 11.50 do 12.40 przeznaczony jest dla klas szkół średnich. Z powodzeniem zastąpi jedną z lekcji o ubezpieczeniach w ramach zajęć z podstaw przedsiębiorczości. Zapraszamy więc nauczycieli szkół średnich do zgłaszania swoich klas.

Wyjaśnimy mechanizm działania ubezpieczenia, opowiemy o najczęstszych ryzykach, których obawiają się Polacy, pokażemy, z jakimi kosztami wiążą się najczęstsze szkody. Opowiemy o odpowiedzialności i zadośćuczynieniu za szkody.

Rejestracja: Lekcja o ubezpieczeniach

Przewodnik po ubezpieczeniach dla nauczycieli

Na drugi webinar zapraszamy głównie nauczycieli i wychowawców. Przygotowaliśmy dla nich przewodnik po ubezpieczeniach. Zdradzimy też kilka sposobów na to, jak sprawić, by lekcje o ubezpieczeniach były dla młodzieży interesujące. Jak w prosty sposób wyjaśnić definicje. Podzielimy się naszymi materiałami i prezentacjami. Webinar dla nauczycieli zaczniemy o 14.55, skończymy o 16.00. Zapisy trwają do 20 marca, ale nie zwlekajcie z tym! Na wszelkie pytania odpowie Agnieszka Durska, ekspert ds. komunikacji Polskiej Izby Ubezpieczeń, organizatorka webinarów – kontakt: a.durska@piu.org.pl, tel. kom. 506 956 846.

Rejestracja: Przewodnik dla nauczycieli

Inne wydarzenia GMW

Zarejestrujcie się również na inne wydarzenia Global Money Week! Rejestracja na webinary PIU nie oznacza jednoczesnego zgłoszenia do udziału w całym programie GMW, na stronie KNF znajdziecie osobny formularz, który warto wypełnić, by zgłosić szkołę do wydarzenia.

I koniecznie zajrzyjcie na nasz blog poradnikowy, tam przygotowaliśmy cykl komiksów dla najmłodszych, by jak najlepiej wyjaśnić im ideę ubezpieczeń!