23 lipca 2018

150 mld zł należności chronionych przez ubezpieczenia [WIDEO]

Autor: Ekspert Rynku

Paweł Szczepankowski
Paweł Szczepankowski

W 2017 r. ubezpieczyciele chronili należności na kwotę 149,7 mld zł (suma ubezpieczonych limitów). To o 2 proc. więcej niż rok wcześniej i 7 proc. więcej niż w 2015 r.

Suma ubezpieczonych obrotów wyniosła w 2017 r. 488,1 mld zł, z czego 377,8 mld zł stanowią obroty krajowe, a 110,3 mld zł obroty związane z eksportem. W porównaniu do lat ubiegłych wysoką dynamiką odznacza się kwota ubezpieczonych obrotów krajowych. W stosunku do 2016 r. wynosi ona 106 proc., a w stosunku do 2015 r. – 115 proc. O kluczowej roli ubezpieczeń należności w funkcjonowaniu polskiej gospodarki, świadczy także łączna wartość przychodów zabezpieczonych w 2017 roku, która stanowi odpowiednik ¼ polskiego PKB. 

Ubezpieczenia należności – dopływ pieniądza do gospodarki

Kredyt kupiecki jest jednym z najpopularniejszych sposobów podnoszenia wartości oferty handlowej. Udzielenie takiego kredytu oznacza, że dostawca zgadza się na dostarczenie towaru czy usług, przy czym opłatę za wykonanie zlecenia pobiera w terminie odroczonym. Według GUS, w 2016 roku przedsiębiorstwa udzieliły kredytu kupieckiego na łączną kwotę 384 mld zł, z czego 38 proc. ogólnej kwoty należności zostało ubezpieczonych. Wynika z tego, że ubezpieczyciele są drugim obok banków filarem zabezpieczającym dopływ pieniądza do gospodarki. Kredyt kupiecki jako źródło krótkoterminowego finansowania nie cieszy się jednak w naszym kraju wystarczająco dużą popularnością.

Można tylko zyskać

Polisa ubezpieczenia należności handlowych jest jednym z najważniejszych instrumentów prowadzenia bezpiecznego biznesu. Pozwala nie tylko zabezpieczyć firmę przed ryzykiem kredytowym, ale także zapobiec powstaniu efektu domina w sektorze łańcucha dostaw. Przedsiębiorcy, którzy posiadają ubezpieczenie należności, są zazwyczaj przychylniej traktowani przez instytucje finansowe oraz korzystają z wielu udogodnień dotyczących windykacji należności.

Paweł Szczepankowski, szef Atradiusa w Polsce i przewodniczący podkomisji PIU ds. ubezpieczeń należności, o znaczeniu ubezpieczeń należności dla polskiej gospodarki:

Jak działają należności i co warto o nich wiedzieć, by popularyzować wiedzę? 

naleznosci

Paweł Szczepankowski – absolwent ekonomii Wyższej Szkoły Ubezpieczeń i Bankowości, Szkoły Głównej Handlowej oraz Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego, a także programów edukacyjnych w Rotterdam School of Management oraz SGMI Management Institut St. Gallen.  Ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w ubezpieczeniach finansowych. Od 2002 związany ściśle z ubezpieczeniami kredytu kupieckiego, wcześniej zajmował się oceną ryzyka gwarancji ubezpieczeniowych w TU Allianz SA oraz reasekuracją ubezpieczeń finansowych w PTR SA.