24 września 2018

Nowa mobilność, nowy rynek, nowe ryzyko. Jak pojazdy elektryczne i autonomiczne wpłyną na rozwój infrastruktury i rynku ubezpieczeń

Autor: Renata Orzechowska

Rośnie zainteresowanie samochodami hybrydowymi. Od kilku miesięcy obowiązuje ustawa wprowadzająca ułatwienia dla kierujących pojazdami elektrycznymi, napędzanymi wodorem oraz gazem ziemnym. Mamy też przygotowany grunt prawny do testowania pojazdów autonomicznych. Polacy coraz śmielej korzystają z car sharingu. Nowa mobilność już wkroczyła na nasz rynek. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że wcześniej czy później zastąpi stare, dobrze znane i przetestowane w boju technologie. Dla ubezpieczycieli to ważny temat.

Nowa mobilność – nowe ryzyka – wiele pytań

Jesteśmy obecni w różnych obszarach rynku motoryzacyjnego. Ubezpieczamy, czy to w ramach obowiązkowych, czy dobrowolnych ubezpieczeń nie tylko posiadaczy samochodów, ale również ich projektantów, serwisantów, producentów i przeróżnych podwykonawców. A  ochroną ubezpieczeniową objęte są szkody wyrządzone pasażerom, pieszym i innym użytkownikom ruchu. Nowa mobilność to nowe ryzyka i wiele pytań, na które musimy znaleźć odpowiedź:

Czy samochód sterowany przez algorytm może być bardziej bezpieczny niż prowadzony przez człowieka?

Czy cicho poruszająca się hybryda nie stanowi zagrożenia dla pieszych?

Czy takie pojazdy będą bezawaryjne i ile będzie kosztować naprawa powypadkowa?

Czy idea współużytkowania ma szansę zastąpić przywiązanie do własności prywatnej i co to oznaczałoby dla ubezpieczycieli?

Czy obecne prawo jest wystarczająco dostosowane do wyzwań, jakie niesie nowa mobilność? Nieśmiało pojawia się też pytanie, czy nowa mobilność, w szczególności pojazdy autonomiczne , nie przeniesie punktu ciężkości z ubezpieczenia OC ppm na OC projektanta oprogramowania, producenta pojazdu bądź warsztatu dokonującego przeglądu samochodu?

Czy ubezpieczyciele stoją przed nowym rozdaniem?

Nowa mobilność, nowy rynek, nowe ryzyko. Jak pojazdy elektryczne i autonomiczne wpłyną na rozwój infrastruktury i rynku ubezpieczeń?

Nową mobilnością siłą rzeczy zajmujemy się coraz częściej. To przedmiot zainteresowania w zakładach, w gremiach naukowych i w samej Izbie. 25 września organizujemy konferencję, podczas której mamy nadzieję znaleźć niektóre z odpowiedzi na powyższe pytania.

Tu dowiesz się więcej na temat konferencji: >>> Konferencja PIU i SGH  

Zapraszamy też do wypełnienia krótkiej ankiety na temat trendów związanych z nową mobilnością:

>>> Ankieta: Trendy związane z nową mobilnością i ocena ich wpływu na rynek ubezpieczeń <<<<