15 września 2022

IX Kongres PIU – ubezpieczenia – rynek w erze zmian

Autor: Agnieszka Durska

Już za kilka dni, 21 września, spotkamy się w Sopocie, podczas IX Kongresu PIU. Mieliśmy nadzieję, że tym razem otworzymy ten kongres z przekonaniem, że możemy odetchnąć po pandemii, że nic więcej nas już nie powinno zaskoczyć. Niestety, od lutego w Ukrainie trwa wojna, a świat mierzy się z nowymi wyzwaniami, inflacją, przerwanymi łańcuchami dostaw, możliwą recesją. Zmiany, zmiany, zmiany – to im właśnie poświęcimy kongres, proponując Wam szersze spojrzenie.
ubezpieczenia – rynek w erze zmian – Szersze spojrzenie

Kongres zaczniemy inaczej niż zwykle, zaprosimy Was na debatę makroekonomiczną, która pokaże główne kierunki zmian we współczesnym świecie. Taką szeroką perspektywę przedstawią nam Xavier Sala i Martin, profesor ekonomii na Columbia University w Nowym Jorku oraz Cezary Stypułkowski, prezes zarządu mBanku.

Luka ubezpieczeniowa

Trudna sytuacja ekonomiczna, kryzys energetyczny, inflacja to coraz droższe koszty życia. Wiele osób zmuszonych jest do rezygnowania z dotychczasowego poziomu życia i wprowadzenia oszczędności w domowych budżetach. Czy te oszczędności jednak nie będą odbywać się kosztem bezpieczeństwa? Czy ludzie nie będą rezygnować z ubezpieczeń? Luka ubezpieczeniowa w czasach dynamicznych zmian to ważny temat, nie może go zabraknąć podczas tegorocznego kongresu. Zwłaszcza, że stawiamy sobie za cel próbę definicji tego pojęcia, tym bardziej, że odporność społeczeństwa na skutki szeroko rozumianych katastrof zajmuje liczne organizacje międzynarodowe, państwa i samorządy. Większość analiz naukowych i biznesowych wskazują, że im powszechniejsze są ubezpieczenia, tym łatwiej poszkodowanym osobom, przedsiębiorstwom, społecznościom lokalnym się odbudować. To ważna hipoteza, na którą szukać będziemy dowodów podczas panelu poświęconemu luce ubezpieczeniowej właśnie. Panel poprowadzi Grzegorz Bielec, wiceprezes zarządu Warty.

Zarządzanie ryzykiem

Równie ważnym tematem w kontekście zmian zachodzących we współczesnym świecie jest szacownie ryzyka. Temu zagadnieniu poświęcimy panel w drugim dniu konferencji. Pandemii koronawirusa nie przewidzieliśmy, wojna na Ukrainie nas zaskoczyła. Co jeszcze może się wydarzyć? Jak rozpoznać, że zbliża się kolejna katastrofa? I co należy zrobić w jej obliczu? Eksperci i wizjonerzy podzielą się możliwymi scenariuszami do 2025 roku. Moderator wejdzie w rolę zakładu ubezpieczeń i poszuka z nimi sposobów, by przejść przez nie suchą nogą.

Innowacje

Będziemy też rozmawiać na tematy związane z technologią i innowacyjnością. Uczestnicy ostatniego panelu drugiego dnia kongresu postarają się odpowiedzieć, w jaki sposób innowacje mogą pomóc nam przezwyciężać kryzysy? Dyskusję na ten temat poprowadzi Piotr Sobolewski z Polityki Insight.

Zapraszamy serdecznie, śledźcie też koniecznie nasze kanały social mediowe.