23 lutego 2022

Sezon orkanów – nawet do ośmiu razy więcej szkód

Autor: Agnieszka Durska

Wichury jesienią, zimą i wczesną wiosną związane są z tworzeniem się nad północnym Atlantykiem głębokich ośrodków niżowych (niże islandzkie). Różnica ciśnienia między nimi a układami wyżowymi (wyże azorskie) w Europie może wynosić nawet 100 hPa, a to oznacza bardzo silny, porywisty wiatr. W tym roku w Polsce orkany przyniosły wiele zniszczeń i to ciągle nie koniec trudnej pogody. Oto krótkie podsumowanie wietrznego tygodnia.
Ekstremalna pogoda – orkany

Z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi będziemy niestety stykać się coraz częściej. Ocieplenie klimatu oznacza bardziej gwałtowną pogodę, a więc sprawia, że niże w sezonie jesienno-zimowym są głębsze, wiatr silniejszy, a zjawiska następują jedno po drugim. Wichury są związane z tworzeniem się nad północnym Atlantykiem głębokich ośrodków niżowych (niże islandzkie). Różnica ciśnienia między nimi a układami wyżowymi (wyże azorskie) w Europie może wynosić nawet 100 hPa. I z takimi różnicami właśnie mieliśmy do czynienia. Na niszczycielskie działanie orkanów narażone są najbardziej Wielka Brytania, Irlandia, Francja, Holandia, Norwegia. Są na pierwszej linii frontu. Jednak i w Polsce siła wiatrów bywa ogromna. Ostatni orkan to podmuchy wiatru wiejącego z prędkością ponad 120 km/h. Już wiatr wiejący w porywach z prędkością 70 km/h może wyrządzić duże szkody.

Orkany – Nawet do ośmiu razy więcej szkód

Ponad 70 proc. rynku zadeklarowało już zgłoszenie 22,5 tys. szkód. To jest od trzech do ośmiu razy więcej szkód pogodowych niż w bezwietrzne tygodnie. Jedna trzecia rynku zadeklarowała już wstępny szacunkowy koszt szkód na ok. 40 mln zł.

Ubezpieczyciele są przygotowani na szkody wiatrowe

– Ubezpieczyciele są przygotowani zarówno organizacyjnie jak i finansowo do obsługi masowych szkód. Wprowadzają specjalne procedury, jak uproszczona likwidacja czy wypłata zaliczek na poczet odszkodowań. Polska potrzebuje spójnej strategii zarządzania ryzykiem klimatycznym. Ubezpieczyciele powinni być częścią tej strategii, ale nie mogą jej zastępować. Strategia powinna się opierać na prewencji, rozsądnym zagospodarowaniu przestrzennym, dbaniu o standardy techniczne budynków. W Polsce powinien także powstać jednolity system zbierania danych, dotyczących ryzyka i kosztów szkód związanych z pogodą – podkreśla Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

Uproszczona likwidacja szkód

O tym, jak to wygląda z perspektywy zakładu ubezpieczeń mówi z kolei Piotr Adamczyk, Dyrektor Biura Likwidacji Szkód w spółkach Generali Polska:

– W tym roku w ciągu jednego miesiąca przez nasz kraj przeszły trzy orkany, powodując olbrzymie zniszczenia w różnego typu budynkach czy budowlach. W styczniu odnotowaliśmy o 40 % więcej szkód niż w tym samym okresie w 2021 roku. Tylko po przejściu orkanu Dudley, przyjęliśmy jednego dnia blisko 500 zgłoszeń szkód w budynkach – ponad 3 razy więcej niż w zwykły dzień. To dopiero początek roku a kulminacja anomalii pogodowych prognozowana jest w okresie letnim, czyli od czerwca do września.

W sytuacji dużej liczby szkód, jak np. ostatnie wichury, stosujemy uproszczenia w likwidacji szkód. W prostych przypadkach wystarczy oświadczenie. Przy mniejszych szkodach, poszkodowany może również sam ją zlikwidować – wprowadza w aplikacji wszystkie dane, odpowiada na zawarte w niej pytania i  w terminie 48 h otrzymuje środki finansowe na wskazane konto bankowe. Do Dobrzycy (woj. wielkopolskie), w której w ostatnich dniach przeszła trąba powietrzna, wysłaliśmy naszych pracowników w celu dokonania szybkich oględzin zniszczonych budynków mieszkalnych.

Co zrobić, by szybko otrzymać należne odszkodowanie?

Wiele zakładów przypomina na swoich stronach internetowych, jak zgłosić szkodę. Również w PIU przygotowaliśmy kilka poradników, jak najlepiej zabezpieczyć się przed wiatrem.

Jakie polisy warto mieć, by zabezpieczyć się na wypadek wichury?

Co zrobić w razie burzy, huraganu, podtopienia? Jak zgłosić szkodę? [INFOGRAFIKA]