Analiza polskiego rynku części zamiennych do napraw samochodów

Zachęcamy do lektury „Analizy polskiego rynku części zamiennych do napraw pojazdów”, która przygotowana została przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji na zlecenie PIU. Celem tej analizy jest przedstawienie informacji o polskim rynku części zamiennych, stosowanych do napraw pojazdów, podmiotach, jakie występują na rynku niezależnych dystrybutorów i skali obrotu częściami. Opracowanie zawiera również krótką informację na temat rynku niskokosztowych linii części zamiennych oferowanych przez ASO oraz o częściach innych niż nowe. 

Analiza, bazując na wytypowanych markach i modelach pojazdów najczęściej występujących w szkodach zgłaszanych do zakładów ubezpieczeń, przedstawia  porównanie cen części zamiennych dystrybuowanych przez ASO oraz cen części zamiennych od dostawców niezależnych. Dodatkowo, w analizie przedstawiony został system homologacji wyrobów motoryzacyjnych w Polsce.

Analiza zawiera informacje znane rynkowi motoryzacyjnemu i ubezpieczeniowemu, ale jest dobrym materiałem poglądowym dla regulatorów rynku czy klientów w celu pokazania, że polski rynek części zamiennych to obok części oryginalnych także bardzo bogata linia części alternatywnych, o których zamontowanie można zwracać się w warsztacie samochodowym. Obecnie bowiem gros użytkowników pojazdów nie dokonuje już ich samodzielnej naprawy, tylko oddaje samochód do warsztatu samochodowego. 

Analiza opublikowana jest  stronie PIU jako materiał edukacyjny i informacyjny przygotowany przez instytut badawczy – Przemysłowy Instytut Motoryzacji, nad którym nadzór sprawuje Minister Gospodarki.

Raport