PIU na konferencji o rynku medycznym

17 marca odbyła się w Warszawie konferencja „HealthMEEX 2009/2010 – Rynek Medyczny – Wydarzenia i perspektywy 2009/2010” zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Medycyny Ubezpieczeniowej, Medford Healthcare Solutions oraz Polską Izbę Ubezpieczeń. Głównym sponsorem konferencji była Grupa PZU.

Uczestnicy omawiali przyszłość rynku usług zdrowotnych w Polsce z różnych perspektyw i omawiali najważniejsze wydarzenia minionego roku. Mówiono m.in. o inwestycjach w prywatne szpitale, przekształceniach publicznych świadczeniodawców, prywatnych ubezpieczeniach zdrowotnych, nowym systemie rozliczeń JGP stosowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia, czy prywatnych wydatkach na ochronę zdrowia, które w 2012 r. mogą sięgnąć nawet 40 mld złotych. 

Przedstawiciele firm abonamentowych (Medicover, Enel-med) deklarowali otwartość na współpracę z zakładami ubezpieczeń i przyznali, że formuła abonamentowa powoli wyczerpuje się i zmierza w kierunku ubezpieczenia. 

Paweł Kalbarczyk, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych PZU Życie i Przewodniczący Komisji Ubezpieczeń Zdrowotnych i Wypadkowych PIU, opisał reformy z ostatnich lat i przypomniał projekt PIU, zakładający przepływ części składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne do płatników prywatnych. Krzysztof Grzyliński, prezes GenRe Warsaw i Wiceprzewodniczący Komisji Ubezpieczeń Zdrowotnych i Wypadkowych PIU mówił o wciąż niewykorzystanym ogromnym potencjalne prywatnych ubezpieczeń. Marek Gorajek z Medford Healthcare Solutions zwrócił uwagę słuchaczy na ogromne wyzwania przed systemem ochrony zdrowia w związku z rosnącymi kosztami, za którymi kryją się trendy demograficzne i nowe technologie. 

Podczas panelu dyskusyjnego prelegenci podkreślali złożony charakter zmian w ochronie zdrowia i ograniczoną wolę współpracy ze strony decydentów.