Ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym ponad 41 mld zł

W 2021 r. Polacy otrzymali 41,3 mld zł odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych – wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU). To ponad 4 proc. więcej niż rok wcześniej.

Kluczowe liczby:

 • 41,3 mld zł dla poszkodowanych, w tym:
  • 18,4 mld zł z ubezpieczeń na życie
  • 15,3 mld zł z ubezpieczeń komunikacyjnych (OC+AC)
  • około 7,6 mld zł z pozostałych ubezpieczeń
 • Na ubezpieczenia Polacy przeznaczyli (składka przypisana brutto):
  • 69,2 mld zł, o 9,1 proc. więcej niż rok wcześniej
 • Ponad 85,6 mld zł aktywów ubezpieczyciele ulokowali w obligacjach i innych papierach wartościowych o stałej kwocie dochodu, wspierających gospodarkę i finanse publiczne.
 • Ponad 17,5 mld zł aktywów było ulokowanych w akcjach spółek z GPW i innych papierach o zmiennej kwocie dochodu.
 • Ponad 1,2 mld zł podatku dochodowego zapłacili ubezpieczyciele.

Ubezpieczenia na życie

Na rynku życiowym w 2021 r. rosły zarówno wypłaty świadczeń jak i składka. Miało to związek ze zwiększonym zainteresowaniem polisami ochronnymi oraz ze zwiększoną śmiertelnością z powodu pandemii. Ogółem składka z ubezpieczeń na życie wyniosła 22,1 mld zł. – Ostatni kwartał 2021 r. to wyhamowanie wzrostu wypłacanych świadczeń z tytułu polis na życie. Jeśli jednak rozpatrujemy pod tym kątem cały zeszły rok, to niewątpliwie pandemia była najważniejszym czynnikiem dla rynku życiowego, jeśli chodzi o wypłaty świadczeń – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

Ubezpieczenia komunikacyjne

W ubezpieczeniach majątkowych największą część odszkodowań stanowią ubezpieczenia komunikacyjne.

 • Odszkodowania i świadczenia z obowiązkowego OC posiadaczy pojazdów wyniosły w 2021 r. 9,3 mld zł i były o 3,2 proc. większe niż przed rokiem.
 • Odszkodowania z autocasco wyniosły 6 mld zł, czyli o 9,2 proc. więcej niż przed rokiem. Jednocześnie pomimo wzrostu kosztów szkód, spada średnia składka w ubezpieczeniach OC ppm. W 2021 r. wyniosła ona 488 zł, o 2 proc. mniej niż rok wcześniej. W tym samym czasie średnia szkoda z OC ppm wzrosła o 3,8 proc., do 8484 zł.
 • Średnia składka z autocasco wyniosła w 2021 r. 1197 zł, czyli o 1 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym samym czasie koszt średniej szkody wzrósł o 7 proc., do 7257 zł.

Inne ubezpieczenia majątkowe

W 2021 r. w Polsce nie odnotowano zjawisk pogodowych, które przyniosłyby znaczące wzrosty odszkodowań w ubezpieczeniach majątkowych. Odszkodowania związane z żywiołami oraz pozostałymi szkodami rzeczowymi wyniosły 3,4 mld zł, czyli o 0,5 proc. mniej niż rok temu. – Musimy pamiętać, że zjawiska związane z żywiołami będą się pojawiały w Polsce co roku, na większą lub mniejszą skalę. Ubezpieczyciele są przygotowani finansowo na to, by nieść swoim klientom pomoc w takich przypadkach – mówi Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu PIU.

Zyski w 2021 r.

W 2021 r. ubezpieczyciele odprowadzili do budżetu państwa ponad 1,2 mld zł podatku dochodowego. Wypracowali w tym czasie 5,7 mld zł zysku netto, czyli o 7,3 proc. mniej niż przed rokiem.

Przykłady szkód ubezpieczeniowych z IV kw. 2021 r.

Rodzaj polisy Składka Zdarzenie Pomoc dla poszkodowanych
Ubezpieczenie dla wspólnoty mieszkaniowej 650 zł (rocznie) W jednym z mieszkań na poddaszu budynku doszło do pożaru. W jego wyniku uszkodzony został strop, pokrycie dachowe i klatka schodowa. Ubezpieczyciel wypłacił 125 tys. zł odszkodowania.
Grupowe ubezpieczenie na życie 12 zł (miesięcznie) Ubezpieczona kobieta w wieku 35 lat. Uraz głowy w wyniku wypadku na rowerze. Konieczne leczenie operacyjne. Ubezpieczyciel wypłacił świadczenie z tytułu niezdolności do pracy i poważnej choroby. Łącznie 150 tys. zł.
Ubezpieczenie domu 450 zł (rocznie) Nieszczelność przewodu kominowego doprowadziła do pożaru domu. Pożar zniszczył elementy konstrukcji komina i dachu oraz wyposażenie i rzeczy osobiste. Ubezpieczyciel wypłacił 210 tys. zł odszkodowania.
OC komunikacyjne 550 zł (rocznie) Zasłabnięcie kierowcy, zjechanie na przeciwległy pas i zderzenie z pojazdem z naprzeciwka. Kwota wypłacona: 193 tys. zł (150 tys. zł rachunek za naprawę pojazdu i 43 tys. zł za wynajem pojazdu zastępczego)
OC w życiu prywatnym 480 zł (rocznie) Podczas spaceru pies poszkodowanego został zaatakowany i pogryziony przez psa należącego do sprawcy. Na skutek obrażeń niezbędne było leczenie pogryzionego psa i jego rehabilitacja. Ubezpieczyciel wypłacił 14 tys. zł.
OC z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej 700 zł (rocznie) Poszkodowana w salonie fryzjerskim wykonywała zabieg laserowego przedłużenia włosów. Doszło do mechanicznego uszkodzenia włosów i skóry głowy. Ubezpieczyciel wypłacił 86 tys. zł.