Rynek ubezpieczeń zdrowotnych po 2014 r.

Zainteresowanie prywatną opieką zdrowotną w Polsce staje się coraz bardziej widoczne. Liczba osób posiadających polisę zdrowotną wyniosła w 2014 r. 1,2 mln, wobec 850 tys. rok wcześniej. Klienci zapłacili za ubezpieczenia zdrowotne 400,9 mln zł, o 19 proc. więcej niż w 2013 r. Największą popularnością cieszą się wciąż ubezpieczenia grupowe, ale bardzo wyraźnie wzrasta liczba klientów indywidualnych.

W ubiegłym roku zanotowany został jeden z wyższych względem ubiegłych lat wzrost liczby osób które wykupiły polisy zdrowotne. 1,2 mln osób posiadało prywatne ubezpieczenie, co oznacza wzrost o 42 proc. Składka przypisana brutto w 2014 r. wzrosła o 19 proc. i wyniosła 400,9 mln zł. – Publiczny system ochrony zdrowia jest niewydolny, a to przekłada się na rosnące zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi. Zarówno ze strony klientów, jak i towarzystw ubezpieczeń – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Na rynku pojawia się coraz więcej ofert zróżnicowanych pod względem zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Wyniki za 2014 r. wskazują, że Polacy coraz częściej są skłonni wykupić indywidualną polisę z ubezpieczeniem zdrowotnym, jeśli tylko cena jest dopasowana do ich możliwości, a jednocześnie zakres odpowiada ich potrzebom. W ubiegłym roku w grupie indywidualnych ubezpieczeń zdrowotnych, odnotowany został ponad 10-proc. wzrost wartości składki. Z kolei liczba osób, które samodzielnie zdecydowały się wykupić ubezpieczenie, wyniosła rekordowe 173,7 tys., czyli prawie pięć razy więcej niż rok wcześniej.

Doświadczyliśmy już komfortu, jaki dają prywatne ubezpieczenia zdrowotne i doceniliśmy ich wartość. Stąd wzrost liczby klientów indywidualnych. Ze wzglądu na większe zainteresowanie, przybywa też ofert ze strony towarzystw ubezpieczeń. Ich różnorodność pozwala dziś na zakup polisy także klientom mniej zamożnym – mówi Dorota M. Fal, doradca zarządu ds. ubezpieczeń zdrowotnych PIU. – W dalszym ciągu jest to tylko mały krok w stronę poważnych zmian w tym obszarze. Bez nowych rozwiązań legislacyjnych, dających ludziom możliwość szerokiego skorzystania z ubezpieczenia zdrowotnego, potencjał tego rynku pozostanie ograniczony – dodaje.

Analizując wyniki rynku, można zauważyć niezmienną dobrą kondycję sektora grupowych ubezpieczeń zdrowotnych, czyli tych nabywanych najczęściej przez pracodawców dla pracowników. W 2014 r. liczba osób posiadających taką ochronę wzrosła o 27 proc. do 1,03 mln osób. Składka z kolei wzrosła o 21 proc. do 332 mln zł.

Tabela z wynikami