Działalność wydawnicza i edukacyjna

Działalność wydawnicza

Izba prowadzi działalność wydawniczą wspierającą cele strategiczne PIU oraz realizującą zadanie edukacji ubezpieczeniowej. W 2022 r. Izba przygotowała następujące publikacje:

  • „Raport Roczny PIU 2021”5 w wersji polskiej i angielskiej – coroczny raport zawierający sprawozdanie z działalności Izby oraz pogłębioną analizę polskiego rynku ubezpieczeń;
  • „Ubezpieczenia w liczbach 2021”6 w wersji polskiej i angielskiej – najważniejsze dane o rynku ubezpieczeniowym w Polsce.

PIU jest wydawcą czasopisma naukowego, kwartalnika „Wiadomości Ubezpieczeniowe”. W roku 2022 w „Wiadomościach Ubezpieczeniowych” (WU) kontynuowano publikację tekstów prawniczych w formie artykułów, glos oraz wyników badań, ściśle związanych z rynkiem ubezpieczeniowym. Wśród autorów znaleźli się wybitni przedstawiciele polskiego oraz zagranicznego środowiska naukowego, przy jednoczesnym promowaniu młodych naukowców, a także praktyków.

W publikacjach zwracano w szczególności uwagę na bieżące problemy wynikające z proponowanych i wprowadzanych zmian w prawie oraz praktyki ubezpieczeniowej i orzecznictwa. WU są członkiem CEEOL, największej międzynarodowej organizacji prowadzącej bazę czasopism elektronicznych, co zapewnia dostęp do artykułów publikowanych w WU wszystkim użytkownikom Internetu. Wysoka punktacja (70 punktów) w wykazie czasopism punktowanych MNiSW zapewnia WU prestiżową pozycję wśród czasopism branżowych o tematyce ubezpieczeniowej i zachęca autorów do publikowania na ich łamach.

Z kolei dla członków PIU, Izba przygotowuje aktualne i unikalne informacje o polskim rynku ubezpieczeń. Tak jak w poprzednich latach, w 2022 r. przygotowywano i wysyłano do członków PIU kwartalne biuletyny szybkiej informacji o stanie rynku (tzw. snapshots) oraz kwartalne raporty o wynikach sektora ubezpieczeń. Izba udostępniała swoim członkom systematyczne monitoringi wybranych obszarów ubezpieczeń: sprzedaży bancassurance, nowej sprzedaży ubezpieczeń na życie oraz sprzedaży ubezpieczeń zdrowotnych.

 

Działania edukacyjne

Działania edukacyjne w 2022 r. zdominowały wyzwania związane z wybuchem wojny w Ukrainie. Poprzez stronę internetową PIU, kanały social mediowe oraz blog poradnikowy dystrybuowaliśmy komunikaty ułatwiające poruszanie się obywateli Ukrainy w Polsce – były to informacje dotyczące ubezpieczeń granicznych, Zielonej Karty, istotnych zasad poruszania się po polskich drogach. Podjęliśmy też współpracę z PBUK oraz UFG, by ujednolicić komunikację. Materiały edukacyjne przekazywaliśmy również Ministerstwu Finansów w ramach Zespołu roboczego ds. działań edukacyjnych w zakresie funkcjonowania rynku finansowego powołanego w ramach Rady Rozwoju Rynku Finansowego (ZR RRRF).

Istotnym działaniem edukacyjnym, które podjęliśmy w 2022 r., było uruchomienie podcastów „Po prostu o ubezpieczeniach”. Podcasty z ekspertami rynku ubezpieczeniowego wyjaśniają istotne kwestie ubezpieczeniowe w przystępny sposób. W ponad 40 odcinkach poruszaliśmy m.in. tematykę ubezpieczeń szkolnych, niedoubezpieczenia przedsiębiorców, ubezpieczeń turystycznych. Podcasty są dystrybuowane poprzez kanał na YouTubie oraz platformę Spotify. Projekt podcastów pozwolił nam na skuteczne akcje informacyjne.

Dotarliśmy między innymi do ponad 300 tys. osób (rodziców) w ramach akcji informacyjnej ubezpieczeń szkolnych (77 tys. odtworzeń filmów). Do ponad pół miliona kierowców dotarliśmy z akcją informacyjną na temat BLS. Prawie 50 tys. wyświetleń wygenerowanych podczas kampanii miało ponad 50% czas obejrzenia. Filmy dotyczące niedoubezpieczenia dotarły do kilku tysięcy przedsiębiorców.

Ponadto w 2022 r. braliśmy ponownie udział w Global Money Week, szkoliliśmy nauczycieli i uczniów. Intensywnie pracowaliśmy nad edukacją dorosłych i wspieraniu agentów w komunikacji z klientami, dostarczając materiałów wyjaśniających funkcjonowanie ubezpieczeń m.in. poprzez grupę Ubezpieczeniowe know how oraz blog poradnikowy „Na wypadek gdy”. Braliśmy też udział w Dniu Edukacji Finansowej – wydarzeniu organizowanym przez Fundację GPW. Przedstawiliśmy prezentację dotyczącą skutecznych metod zarządzania ryzykiem i obawami na kanwie raportu „Mapa ryzyka Polaków”.

W maju i czerwcu 2022 r. przeprowadziliśmy badanie świadomości polskich kierowców „Bezpieczeństwo ruchu drogowego”. Na jego kanwie przygotowaliśmy akcję informacyjną i kampanię medialną, pokazując m.in., że nadal wysokie jest przyzwolenie kierowców na łamanie przepisów, choć wiąże się to z wysokimi karami, a ubezpieczyciele mogą zbierać informacje o mandatach i punktach karnych.

W 2022 r. braliśmy udział w pracach Zespołu roboczego ds. działań edukacyjnych w zakresie funkcjonowania rynku finansowego powołanego w ramach Rady Rozwoju Rynku Finansowego (ZR RRRF). Zaprezentowaliśmy m.in. projekt podcastów PIU, na bieżąco uaktualnialiśmy informacje dotyczące działań edukacyjnych PIU, odpowiadaliśmy na ankiety dotyczące działań edukacyjnych, kierowane przez instytucje zagraniczne (OECD) w ramach obecności w Zespole. Konsultowaliśmy pożądany kierunek działań edukacyjnych PIU w ramach zespołu i dalsze możliwości współpracy. W 2022 r. opublikowany został Raport „Znajomość zagadnień finansowych w Polsce – znaczenie, dane i oferta edukacyjna”. Raport jest efektem prac ekspertów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i członków krajowej grupy roboczej ds. strategii edukacji finansowej, w tym PIU. W kwestiach ubezpieczeniowych raport powołuje się na opracowania PIU.

W ramach działań wspierających edukację ubezpieczeniową Izba była po raz kolejny patronem konkursu „Żyj finansowo!, czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym” realizowanego przez Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej w szkołach w całym kraju. Przeprowadziliśmy szkolenia dla nauczycieli, przekazaliśmy gotowe scenariusze lekcji.

Podjęliśmy działania edukacyjne w stosunku do zakładów ubezpieczeń z zakresu zrównoważonego finansowania. W szczególności Sekretarz Grupy ds. zrównoważonego finansowania przygotował i przedstawił we współpracy z Deloitte prezentację w ramach webinaru Zagadnienia ESG w ocenie ryzyka ubezpieczeniowego w dniu 12.04.2022 r. oraz uczestniczył w panelu dyskusyjnym z zakresu zrównoważonego rozwoju w ramach konferencji Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Finansowego FINSKILLS 2022 22 czerwca 2022 r.

Oprócz tego Izba jak co roku organizowała seminaria i szkolenia online skierowane do pracowników zakładów ubezpieczeń (m.in. dot. dystrybucji ubezpieczeń, reasekuracji, rachunkowości, opodatkowania, audytu, przeciwdziałania przestępczości ubezpieczeniowej oraz ubezpieczeń ochrony prawnej).