Działalność międzynarodowa

Izba aktywnie angażuje się w procesie opiniowania projektów legislacyjnych, które są podejmowane na poziomie Unii Europejskiej. PIU pełni rolę reprezentanta polskiej branży ubezpieczeniowej nie tylko na szczeblu europejskim, ale także na poziomie ogólnoświatowym. W toku tego procesu, PIU konsekwentnie rozwija, promuje i broni stanowiska polskich zakładów ubezpieczeń w oparciu o opinie ekspertów oraz wyniki badań naukowych.

Działalność Biura PIU w Brukseli polega na przedstawianiu stanowisk PIU w publicznych konsultacjach Unii Europejskiej oraz podczas publicznych przesłuchań Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA), utrzymywaniu stałej współpracy z interesariuszami w Brukseli (Stałe Przedstawicielstwo RP przy Unii Europejskiej i biurami Posłów do parlamentu Europejskiego z Polski) oraz organizowaniu wymiany stanowisk, opinii i doświadczeń z przedstawicielami stowarzyszeń ubezpieczycieli zrzeszonymi w Insurance Europe.

W roku 2022 PIU aktywnie zaangażowała się w kluczowe obszary działań organizacji Insurance Europe, które obejmowały:

  • Ochronę i poprawę otoczenia biznesowego dla ubezpieczycieli oraz zapewnienie konkurencyjności sektora ubezpieczeń, w tym dalsze prace nad rewizją Solvency II oraz dyrektywą w sprawie działań naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do ubezpieczeń (IRRD), ochroną długoterminowych inwestycji i form oszczędzania ubezpieczeniowego.
  • Zapewnienie odpowiedniej ochrony klientów korzystających z usług ubezpieczeniowych, w tym w zakresie produktów inwestycyjnych, pośrednictwa ubezpieczeniowego i ochrony danych osobowych.
  • Obronę warunków ubezpieczalności w przypadku starych i nowych ryzyk, takich jak ubezpieczenie od skutków katastrof naturalnych, zagrożeń cybernetycznych, a także paneuropejskie produkty i programy emerytalne.
  • Regulacje dotyczące zrównoważonego finansowania.
  • Digitalizację otoczenia biznesowego ubezpieczycieli oraz samej działalności ubezpieczeniowej.

Współpraca pomiędzy Insurance Europe a poszczególnymi komisjami i grupami roboczymi PIU pozwoliła na delegowanie przedstawicieli Izby na plenarne i robocze spotkania organizacji Insurance Europe, co umożliwiło aktywny udział w istotnych z punktu widzenia polskiego rynku ubezpieczeniowego decyzjach.

PIU, dostrzegając konieczność zwiększenia intensywności działań w zakresie legislacji Unii Europejskiej, szczególnie w związku z nowymi wymogami wynikającymi z katastrof naturalnych i digitalizacji sektora ubezpieczeń, podejmowała liczne inicjatywy poprzez swoje Przedstawicielstwo w Brukseli.

Izba kontynuowała współpracę z krajowymi stowarzyszeniami ubezpieczycieli w Europie, która została rozpoczęta w latach poprzednich. Współpraca z Izbami z Regionu CEE zaowocowała wspólnymi inicjatywami, takimi jak kampania dotycząca bezpieczeństwa dzieci na drodze, oraz wspólnymi działaniami w Brukseli, które mają na celu wnoszenie perspektywy regionu w prace legislacyjne Unii Europejskiej. Ponadto PIU śledziła międzynarodowe prace, uczestnicząc w konferencjach Międzynarodowego Stowarzyszenia Nadzorów Ubezpieczeniowych (IAIS) oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA), a także współpracowała z Globalną Federacją Stowarzyszeń Ubezpieczeniowych (GFIA).

Kontynuowanie aktywnej działalności PIU na poziomie unijnym ma kluczowe znaczenie dla Izby, umożliwiając reprezentowanie i obronę interesów polskiej branży ubezpieczeniowej w procesie kształtowania unijnych regulacji dotyczących ubezpieczeń.

Współpraca i aktywne zaangażowanie PIU w konsultacjach, przygotowywaniu opinii oraz uczestnictwo w ważnych międzynarodowych spotkaniach pozwalają Izbie na efektywne wniesienie perspektywy polskiego rynku ubezpieczeniowego do dyskusji na arenie międzynarodowej. Aktywny udział w tworzeniu regulacji gwarantuje, że interesy polskich zakładów ubezpieczeń są brane pod uwagę w procesie podejmowania decyzji na szczeblu Unii Europejskiej, co przyczynia się do utrzymania konkurencyjności sektora ubezpieczeń w Polsce i wspierania jego dalszego rozwoju.