Polska opieka zdrowotna w ogonie Europy

Tylko sześć europejskich systemów opieki zdrowotnej ocenianych jest gorzej, niż polski – wynika z najnowszego raportu Euro Health Consumer Index (EHCI). Raport ten, co roku porównuje systemy zdrowotne, skupiając się przede wszystkim na kwestiach najważniejszych dla pacjentów. EHCI jest pozycją o tyle wyjątkową, że oceny m.in. dla Polski, przygotowują zagraniczni niezależni eksperci.

Polski system opieki medycznej po raz kolejny znalazł się pod koniec stawki. Zdobyliśmy łącznie zaledwie 577 punkty. Oceniane były takie aspekty jak dostęp do zabiegów, dostęp do leków, przestrzeganie praw pacjenta, itp. Na ocenę składają się, poza eksperckimi badaniami i analizami, również ankiety, przeprowadzane wśród samych pacjentów. W zestawieniu wyprzedzają nas m.in. Czesi (694), Słowacy (675) oraz Hiszpanie (603). Tyle samo punktów co Polska, uzyskały Węgry. W badaniu negatywnie oceniono przede wszystkim dostęp do zabiegów i operacji, czyli kolejki.

– Oceny zawarte w raporcie są dokonywane z perspektywy pacjenta, a więc osoby najważniejszej z punktu widzenia każdego dobrego systemu opieki medycznej. Wyniki osiągnięte przez Polskę mówią jasno: system potrzebuje natychmiastowych zmian. Należy pamiętać, że zdrowie społeczeństwa w perspektywie długoterminowej wpływa na wzrost gospodarczy i kondycję ekonomiczna państwa. Warto pochylić się nad tą reformą jak najszybciej – mówi Dorota M. Fal, doradca zarządu PIU ds. ubezpieczeń zdrowotnych.

W badaniu EHCI po raz kolejny oceniony został system holenderski (872 pkt.). – To kraj, w którym nieznane jest pojęcie NFZ, każdy posiada prywatną polisę, a za finansowanie i koordynację leczenia odpowiadają prywatni ubezpieczyciele – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

PIU od dłuższego czasu prowadzi z Ministerstwem Zdrowia konsultacje na temat zmian w polskim systemie opieki medycznej. W kwietniu 2011 r., w ramach konsultacji społecznych, eksperci PIU przygotowali projekt ustawy, upowszechniający prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Tego typu rozwiązanie ograniczyłoby problem kolejek.

W 2008 r. PIU przedstawiła do dziś jedyny kompleksowy projekt, wprowadzający w Polsce system konkurujących ze sobą prywatnych funduszy zdrowia. Projekt nawiązujący do rozwiązań holenderskich, jest obecnie aktualizowany. Wprowadzenie konkurencji pomiędzy prywatnymi funduszami zapowiedział kilka miesięcy temu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Raport w języku polskim