PIU wraz z partnerami prowadzi kursy językowe dla obywateli Ukrainy

Polska Izba Ubezpieczeń, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne oraz Szkoły Językowe ProfiLingua rozpoczynają wspólną akcję pomocową dla uchodźców z Ukrainy. W siedzibie PIU odbywają się kursy języka polskiego dla pracowników lub rodzin pracowników ukraińskich firm ubezpieczeniowych. Izba zorganizowała taką pomoc łącznie dla prawie 100 osób.

PIU zorganizowała w swojej siedzibie miesięczne kursy języka polskiego na poziomie A1 dla niemal 50 osób. Zajęcia prowadzą doświadczeni lektorzy, których zapewniają dla dwóch grup nieodpłatnie Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne oraz Szkoły Językowe ProfiLingua. PIU pokrywa koszt organizacji zajęć dla dwóch grup, które prowadzą poloniści doświadczeni w pracy z cudzoziemcami.

Kursy zostały przygotowane specjalnie z myślą o obywatelach Ukrainy, którzy chcą jak najszybciej podjąć pracę w Polsce. Przez miesiąc, 90 minut dziennie, uczestnicy będą uczyli się najważniejszych zwrotów, które ułatwią im poruszanie się po mieście, pomogą w kwestiach urzędowych i w znalezieniu pracy. W akcję zaangażowali się w ramach wolontariatu wszyscy pracownicy Izby – dla niektórych grup poprowadzą konwersacje według wskazówek lektorów.

– Od początku wojny naszym głównym celem była pomoc długofalowa. Wiele osób będzie szukało stałej pracy i możliwości osiedlenia się w Polsce. Zakłady ubezpieczeń opiekują się wieloma swoimi pracownikami i ich rodzinami. Firmy sprowadziły do Polski kilkaset osób. Zaangażowanie pracowników PIU to też kontakt zawodowy dla tych, którzy na rynku pracowali, to możliwość udzielania wskazówek i realna pomoc np. w szukaniu pracy – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

– Opanowanie języka nawet w minimalnym stopniu pozwoli na większą samodzielność przybyłych do nas osób. To kluczowe, by móc poruszać się w nowym miejscu życia. Dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć PIU w tym przedsięwzięciu – organizując lektorów i opracowując zajęcia – mówi Jerzy Garlicki, prezes zarządu Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.

Zainteresowanie lekcjami polskiego było tak duże, że PIU uruchomiła współpracę również ze szkołą językową Archibald, gdzie już od wtorku 22 marca ruszają dwutygodniowe intensywne kursy dla kolejnych grup. To dodatkowych 40 miejsc dla chętnych, by uczyć się języka. Koszt tego kursu pokrywa PIU.