W dniach 10-11 maja miał miejsce IV Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń – najważniejsze forum dyskusji branży ubezpieczeniowej w Polsce. Tegoroczny kongres zaszczyciła swoją obecnością największa w jego historii liczba przedstawicieli Sejmu, Senatu, ministerstw i urzędów. Jak co roku do Sopotu przybyli także przedstawiciele zarządów niemal wszystkich polskich ubezpieczycieli. Kongres otworzyli:

Tegoroczne spotkanie stało pod znakiem regulacji prawnych i ich nieprzewidywalności. Jak podkreślił w prezentacji otwierającej kongres J. Grzegorz Prądzyński prezes zarządu PIU, regulacje są w działalności ubezpieczeniowej jedynym żywiołem, który nie poddaje się prognozom i statystyce.

Podczas pierwszego dnia w dyskusjach panelowych debatowano o atrakcyjności branży ubezpieczeniowej, a także o ekonomicznych skutkach stanowienia prawa. Pierwszy dzień kongresu zakończył wykład Natalii Hatalskiej, zatytułowany „Technologia we krwi. Ubezpieczenia przyszłości”.

Drugi dzień kongresu poświęcony był przede wszystkim kwestiom konsumenckim – konsumeryzmowi w aspekcie nowych regulacji prawnych, a także nieprzewidywalności w zakresie szkód osobowych.

J. Grzegorz Prądzyński zamykając kongres, przypomniał o dużym znaczeniu ubezpieczeń dla gospodarki i o tym, jak niezwykle istotna jest współpraca zakładów ubezpieczeń w tworzeniu jak najlepszych standardów.
Panele dyskusyjne obserwowało niemal 250 gości. Już wkrótce na stronie internetowej PIU udostępnione zostaną zdjęcia z kongresu, a także materiały video z poszczególnych paneli.

List prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS, do uczestników kongresu