Nadciągają kosztowne burze

Intensywne burze i ulewy, które w ostatnich dniach przeszły nad Polską, spowodowały duże straty. Meteorolodzy alarmują jednak, że sezon burzowy jeszcze się nie zakończył. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej  informuje, że w najbliższych dniach przez Polskę przejdą intensywne opady deszczu i burze z gradem.
Zerwane dachy, zniszczone samochody, czy zalane mieszkania i piwnice – to najczęstsze szkody, z którymi możemy się spotkać w sezonie burzowym. Oferowane przez ubezpieczycieli polisy zapewniają finansową ochronę przed następstwami burz, gardu, silnego wiatru, czy powodzi. Tylko w 2015 r. poszkodowanym w wyniku ognia i innych żywiołów ubezpieczyciele wypłacili 1,35 mld zł. Ubezpieczenie domu lub mieszkania rzadko kosztuje więcej niż kilkaset złotych rocznie i za tę kwotę można bez kłopotu chronić dorobek całego życia. – Trzeba zwracać przy tym uwagę na zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz na sumę ubezpieczenia, czyli limit, do którego za straty odpowiada ubezpieczyciel. Warto, by suma ta była adekwatna do wartości naszego majątku – mówi Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Co w przypadku, gdy dotknie nas nieszczęście?
Po wystąpieniu zdarzenia warto zadbać o niezbędną dokumentację, np. fotograficzną potwierdzającą rzeczywisty rozmiar powstałych strat. Nie zaszkodzi również upewnić się u ubezpieczyciela, w jaki sposób rozpocząć sprzątanie po wystąpieniu szkody. Pamiętajmy, że ubezpieczeniu mieszkania często towarzyszy pakiet assistance, który obejmuje fachowe usługi specjalistów, pomoc w razie ewakuacji i zwrot kosztów noclegu w hotelu np. w przypadku uszkodzenia dachu, a w jego efekcie zalania domu. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do sposób zgłoszenia szkody, wystarczy kontakt z infolinią ubezpieczyciela.

Grad lub zalany silnik
Warto pamiętać, że zjawiska pogodowe mogą niszczyć również nasze samochody. Standardowe ubezpieczenie autocasco zapewnia naprawę pojazdu również w przypadku uszkodzenia karoserii przez grad, czy też zalania w wyniku np. zatkania się studzienek. AC obejmuje także szkody, spowodowane przez drzewa przewrócone wskutek silnego wiatru. Warunki ubezpieczenia AC należy dokładnie przestudiować pod kątem wyłączeń, np. związanych z zassaniem wody przez silnik.

Odpowiedzialność cywilna za szkodę
Co niezwykle istotne, za szkody spowodowane innym osobom np. przez złamane drzewo lub doniczkę, która spadła z balkonu, odpowiedzialność ponoszą osoby zamieszkujące nieruchomości, do których rzeczy te przynależą. Jak uchronić się przed konsekwencjami finansowymi tego typu zdarzeń? Tu z pomocą przychodzi ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, dzięki któremu na odszkodowanie mogą liczyć osoby poszkodowane przez nasze zaniedbanie. Pomoże to uchronić budżet domowy przed nieoczekiwanymi i bywa że sporymi wydatkami. Posiadanie polisy nie zwalnia nas z obowiązku zabezpieczenia przedmiotów, które mogą być porwane przez wiatr jak kwiaty doniczkowe, czy markiza tarasowa.