6 maja 2024

XI Kongres PIU – 20 lat w Unii Europejskiej – czy to złoty wiek Polski?

Autor: Agnieszka Durska

XI Kongres PIU odbędzie się tradycyjnie w Sopocie 22-23 maja. W tym roku tematyka będzie skupiona wokół rocznicy naszego wejścia do Unii Europejskiej. Porozmawiamy o dokonaniach, ale też zastanowimy się, czy spełniły się nasze oczekiwania i aspiracje. Zaprosiliśmy wielu znamienitych gości, których zapytamy o dokonania, ale też o perspektywy na kolejne lata.
Nasze aspiracje – czy prawidłowo je wyznaczyliśmy?

O ocenę, czy prawidłowo wyznaczyliśmy poziom aspiracji, zapytamy m.in. Briana Porter-Szűcsa, profesora historii na Uniwersytecie Michigan, oraz Marcina Piątkowskiego, profesora Akademii Leona Koźmińskiego i starszego ekonomistę Banku Światowego. Opinie profesorów mogą okazać się zaskakujące, a nawet trudne do przyjęcia. Liczymy więc na wiele pytań i burzliwą dyskusję wokół pierwszego konferencyjnego panelu. Czy profesorowie rzucą światło na to, co przed nami? Miejmy nadzieję, że tak. Na pewno o perspektywy zapytamy gości w kolejnym panelu, który będzie poświęcony unijnym regulacjom.

Udział w nim potwierdziła Petra Hielkema, przewodnicząca Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych(EIOPA), oraz Didier Millerot, szef wydziału ubezpieczeń i produktów emerytalnych w Dyrekcji Generalnej ds. Stabilności Finansowej, Usług Finansowych i Unii Rynków Kapitałowych Komisji Europejskiej (DG FISMA). Wraz z profesorem Jackiem Jastrzębskim, przewodniczącym Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego rozmawiać będą o unijnych i lokalnych wyzwaniach legislacyjnych, które stoją przed branżą ubezpieczeniową. W jakim momencie cyklu regulacyjnego znajdujemy się w Polsce, a w jakim w Europie? Panel poprowadzi Karen Coleman z EU News Radio.

Dzień zamkniemy wykładem o przyszłości sztucznej inteligencji. O zagrożeniach, wyzwaniach i udogodnieniach z nią związanych opowie prof. Aleksandra Przegalińska z Akademii Leona Koźmińskiego.

Innowacje

Drugi dzień kongresu tradycyjnie otwieramy zagadnieniami technologicznymi. Innowacje w obszarze ubezpieczeń przedstawią przedstawiciele Uniqi, Carrota i Biura Informacji Kredytowej.

Kolejne panele poświęcone będą regulacjom w likwidacji szkód oraz ubezpieczeniom kredytu kupieckiego i zmianom w polskiej gospodarce. Panel dotyczący likwidacji szkód poprowadzi Andrzej Wasilewski, członek zarządu Allianz Polska. W rozmowie weźmie udział Katarzyna Przewalska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Rynku Ubezpieczeniowego w Ministerstwie Finansów,  Sławomir Pomarański, Dyrektor Departamentu Inspekcji Ubezpieczeniowych Komisji Nadzoru Finansowego, dr hab. Paweł Wajda, członek zarządu PZU Życie i profesor na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego  oraz Tomasz Tarkowski, Dyrektor Zarządzający w grupie UNIQA. Eksperci rozmawiać będą na temat skutecznego kształtowania wzorcowego systemu prawa ubezpieczeniowego i odszkodowawczego.

Ostatni panel poświęcimy perspektywom polskiej gospodarki i rozwojowi przedsiębiorstw. Poprowadzi go Rafał Mańkowski, dyrektor ds. ubezpieczeń majątkowych w Polskiej Izbie Ubezpieczeń. O mocnych i słabych stronach polskiej gospodarki, roli kredytu kupieckiego w finansowaniu działalności przedsiębiorstw, doświadczeniach i wyzwaniach związanych z ekspansją międzynarodową opowiedzą prof. Hanna Godlewska-Majkowska z Zakładu Przedsiębiorczości i Otoczenia Biznesu, Dyrektor Instytutu Przedsiębiorstw, Luiza Bednarowska-Kopyść, Dyrektor Departamentu Rozwoju Produktów Ubezpieczeniowych KUKE, dr. Marek Rozkrut, główny  ekonomista EY na Europę i Azję Centralną oraz Paweł Szczepankowski, dyrektor zarządzający Atradius Polska.

Mamy nadzieję, że wszystkie rozmowy i wystąpienia okażą się inspirujące. Spodziewamy się nie tylko efektywnych podsumowań dwudziestu lat Polski w Unii Europejskiej, ale przede wszystkim angażujących dyskusji o wyzwaniach na kolejne lata.

Partnerem mediowym tegorocznego Kongresu jest Dziennik Gazeta Prawna.

Program Kongresu dostępny jest tutaj  >>>

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszych kanałów social media. Podczas kongresu tradycyjnie uruchamiamy nasze studio kongresowe.