25 kwietnia 2019

Najważniejsze spotkanie branży – kongres PIU

Autor: Agnieszka Durska

Przed nami VII Kongres PIU. To już siódme spotkanie branży w Sopocie. Co roku liderzy branży dyskutują tu o najważniejszych dla rynku sprawach. Kongres odwiedzają goście z kraju i zza granicy – przedstawiciele rządu, posłowie, senatorowie, szefowie nadzoru finansowego, polskiego i europejskiego, eurodeputowani, przedstawiciele instytucji badawczych, naukowych. Oto krótka historia naszych spotkań.

Kongres PIU – inspiracje i trendy

Każdy kongres wiąże się z ciekawymi dyskusjami i inspirującymi wystąpieniami. Tematy, jakie poruszamy są kluczowe dla branży. Już na pierwszym kongresie niezwykle istotny był temat szkód osobowych i ich wyceny.

Dzięki wykładowi prof. Bernarda Kocha, mogliśmy się dowiedzieć, jak ze szkodami osobowymi radzi sobie Europa. Po raz drugi o doświadczeniach zagranicznych przy szkodach osobowych, mogliśmy usłyszeć od prof. Jerome Bickenbacha na III Kongresie PIU. Profesor jest współtwórcą klasyfikacji ICF – narzędzia które pozwala określić stan człowieka i tym samym ułatwia przywrócenie go do funkcjonowania w społeczeństwie.

Tu przypominamy również prezentację profesora >>> 

Wspólne stanowisko – poprzez dyskusje

Jednym z częściej wspominanych paneli jest ten z II Kongresu PIU, dotyczący wspólnego modelu nadzoru. Z ogromnym zaangażowaniem dyskutowali ze sobą Terry Vaughan, była przewodnicząca National Association of Insurance Commisioners, oraz prof. Karel van Hulle, wieloletni szef działu ubezpieczeń i emerytur w Komisji Europejskiej. Można powiedzieć, że stworzyli piękny spór o model nadzoru. Panel zakończył się zresztą szerszą dyskusją na sali o tym, jak powinien wyglądać nadzór, gdy w Europie mamy swobodę świadczenia usług, a w Polsce np. na rynku komunikacyjnym, polskie spółki konkurują z oddziałami spółek zagranicznych. Wówczas ta konkurencja była bardzo silna.

Bez wątpienia te najważniejsze dyskusje wpływają później na to, co się na rynku dzieje. W Sopocie wyznaczamy trendy, a nawet zmieniamy branżę.

Wyznaczamy trendy

Podczas V kongresu zapowiedzieliśmy jeden z najważniejszych branżowych raportów, jakie do tej pory przygotowała PIU. To raport „Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków?”. Dzięki niemu uwierzyliśmy w siebie – jesteśmy jedną z kluczowych branż w Polsce. #Dziękiubezpieczeniom społeczeństwo, przedsiębiorcy i gospodarka mogą się rozwijać, bo chronimy ich w najtrudniejszych momentach.

Nad raportem pracowaliśmy ponad rok, w ubiegłym roku na VI kongresie pokazaliśmy efekty tej pracy. Raport pokazał nam wartość prostego języka i komunikacyjnej otwartości.

Inspiracje spoza rynku

Inspirujące dla branży są wykłady wygłaszane przez specjalistów spoza rynku ubezpieczeń. Najżywszą dyskusję wzbudziła do tej pory Natalia Hatalska ze swoim wykładem „Technologia we krwi”.

Najwięcej pozytywnych recenzji zebrał wykład prof. Tomasza Szlendaka z UMK w Toruniu: „Młodzi poskładani z puzzli. Jak ubezpieczać tożsamościowe hybrydy?”, w którym tłumaczył, w jaki sposób młodzi ludzie, wychowani w kulturze konsumpcyjnej, budują swoją społeczną tożsamość.

Co nas czeka w tym roku?

Głównym motywem VII Kongresu będzie „Europa: innowacje, inspiracje, regulacje”. Polska Izba Ubezpieczeń otworzyła biuro w Brukseli. Coraz więcej regulacji ma swoje korzenie w Unii Europejskiej. To wymaga od nas zmiany podejścia do prac legislacyjnych i obecności w Brukseli. Gośćmi kongresu będą m. in. Gabriel Bernardino, szef europejskiego nadzoru, Michaela Koller dyrektor generalna Insurance Europe, Teresa Czerwińska, minister finansów, Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF.

Pokażemy nowe źródła informacji, zastanowimy się, czy ubezpieczyciele będą w stanie z korzyścią dla siebie ich używać. Czy sztuczna inteligencja i nowe regulacje przyspieszą rozwój ubezpieczeń? Do dyskusji na ten temat zaprosiliśmy m. in. Olivię Brindle, Senior Property & Casualty Solutions Manager w zespole analizy danych Swiss Re oraz Magdalenę Borowik z KNF.

Ciekawie zapowiada się dyskusja dotycząca ubezpieczeń życiowych: jak mówić do nowego pokolenia klientów, by przekonać ich do ciągle bardzo tradycyjnych produktów? Jak zmienić produkty, by przekonywały młodych ludzi? W panelu wezmą udział Roman Pałac, prezes PZU Życie, Jarosław Bartkiewicz, prezes Prudentiala, Paweł Borys, prezes PFR i Jan E. Rościszewski, wiceprezes PKO BP, ale też Franciszek Sokołowski, przewodniczący rady Fundacji nas Rzecz Polskiej Młodzieży im. Ludwika Rajchmana. Franek jest licealistą.

Premiera raportu!

Podczas tegorocznego kongresu odbędzie się premiera raportu „Nowa miejska mobilność. Co oznacza dla ubezpieczeń?” Będziemy rozmawiać o lekkich osobistych elektrycznych pojazdach, których coraz więcej w miastach. Do dyskusji zaprosiliśmy operatorów miejskich elektrycznych rowerów i elektrycznych hulajnóg oraz Radosława Kobrysia z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Nasze zaproszenie przyjęło też Ministerstwo Infrastruktury, w którego gestii leży uregulowanie tego zjawiska. Ministerstwo zapowiada, że projekt ustawy pojawi się już w ciągu kilku tygodni. Panel poruszy niezwykle ważne kwestie odpowiedzialności w nowej mobilności, a zapowiadany report jest pierwszym takim opracowaniem w Polsce.

Po szczegóły programu, zapraszamy na naszą stronę kongresową.

Pogoda?

Kongres odbywa się w maju. Jak co roku spodziewamy się dobrych, ważkich i inspirujących dyskusji, spodziewamy się też dobrej pogody. Choć zdarzało się, że ta nas bardzo zaskakiwała, np. śniegiem w 2017 r. Mamy nadzieję jednak, że w tym roku będzie słonecznie! Zapraszamy!