W 2023 roku w Polsce wykryto ponad 37 tysięcy przypadków wyłudzeń odszkodowań. Ponad 9,8 tys. przypadków dotyczyło ubezpieczeń na życie, większość, bo ponad 27 tys. ubezpieczeń majątkowych. Udaremniono nienależne wypłaty na kwotę 452 mln złotych – 62,8 mln w ubezpieczeniach na życie oraz 389,33 mln zł w ubezpieczeniach majątkowych.
W porównaniu z 2022 rokiem o ponad 18% wzrosła liczba przestępstw ubezpieczeniowych. Całkowita wartość przestępstw wzrosła o 11%.
W ubezpieczeniach na życie w 2023 r. co drugie przestępstwo dotyczyło leczenia szpitalnego lub operacji chirurgicznej. Są to przestępstwa o niewielkiej wartości. Wartościowo najbardziej poważne były szkody dotyczące zgonów. Dotyczyły one co piętnastego przestępstwa. Stanowiły łącznie ponad połowę wartości ujawnionych przestępstw.
Zwalczanie przestępczości ubezpieczeniowej w tym obszarze wymaga dostępu do informacji o historii ubezpieczenia klienta oraz wiedzy o jego przebytych chorobach i urazach. Pozwala to np. wykryć, że dany klient próbuje wyłudzić świadczenie z tytułu usunięcia wyrostka robaczkowego, który już wcześniej mu usunięto.
Szczegółowe informacje dostępne są w raporcie PIU.