Komisja Rewizyjna przeciwko próbom zmiany formuły prawnej PIU

Komisja Rewizyjna Polskiej Izby Ubezpieczeń przyjęła uchwałę potępiającą próby zmiany obecnej formuły funkcjonowania samorządu ubezpieczeniowego. Uchwała została przyjęta bez głosu sprzeciwu, poparło ją dziewięciu z jedenastu członków Komisji, jeden wstrzymał się od głosowania, a jeden był nieobecny.

Komisja Rewizyjna PIU wyraziła oburzenie i zdecydowany protest przeciwko próbie podważania obecnie obowiązującej prawnej formuły działalności ubezpieczeniowego samorządu gospodarczego bez wiedzy organów statutowych samorządu i konsultacji z reprezentatywną częścią rynku ubezpieczeniowego.

Komisja zdecydowanie opowiedziała się za utrzymaniem dotychczasowej formy prawnej samorządu ubezpieczeniowego, która w ocenie Komisji zapewnia integralność, reprezentatywność oraz spójność działania reprezentanta interesów zakładów ubezpieczeń jakim jest PIU.

Niemal dwa lata temu przez środowisko ubezpieczycieli przetoczyła się poważna i głęboka dyskusja nad formułą funkcjonowania ich samorządu, jego strukturą oraz charakterem członkostwa. Efektem tej dyskusji jest obecna postać i forma funkcjonowania PIU, która została przyjęta przez Walne Zgromadzenie Izby w 2008 r.  

W dniu dzisiejszym Prezes Zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń przekazał Uchwałę Komisji Rewizyjnej PIU Ministrowi Finansów.