Raport: przestępczość ubezpieczeniowa w 2024 roku

32 tys. – tyle przestępstw ubezpieczeniowych ujawniły w minionym roku zakłady ubezpieczeń. Liczba ta była o 15% mniejsza niż w 2023 roku. Jednocześnie wartość fraudów wzrosła do ponad 675 mln zł, podczas gdy rok wcześniej wynosiła 452 mln zł.

Wartość wykrytych fraudów rośnie, ponieważ ubezpieczyciele coraz skuteczniej wykrywają oszustwa. Sprzyja temu postęp w rozwiązaniach informatycznych, który umożliwia zakładom ubezpieczeń korzystanie z coraz to nowszych narzędzi analitycznych. Rozwój sztucznej inteligencji przyspiesza weryfikację roszczeń i wykrywanie prób oszustwa. Dzięki nowym technologiom, analizie danych i współpracy z organami ścigania, ubezpieczyciele są w stanie szybciej identyfikować podejrzane roszczenia i ograniczać straty.

– Z satysfakcją obserwujemy, że firmy ubezpieczeniowe coraz aktywniej walczą z przestępstwami ubezpieczeniowymi. Choć wykryto mniej przypadków niż wcześniej, ich łączna wartość wzrosła. To dowód, że działania branży stają się skuteczniejsze. Szczególnie cieszy fakt, że firmy inwestują w nowe technologie – na przykład w sztuczną inteligencję i narzędzia analizy obrazu. Przykładem takiego rozwiązania jest system FOTO UFG. Właśnie dzięki takim innowacjom i konsekwencji w sprawdzaniu roszczeń można skuteczniej wykrywać nadużycia i budować bezpieczniejszy rynek ubezpieczeń dla wszystkich – mówi Piotr Raubo, przewodniczący Komisji ds. przeciwdziałania przestępczości ubezpieczeniowej oraz dyrektor Biura Przeciwdziałania Wyłudzeniom, TUiR Warta S.A.

Wartość przestępstw wykrytych w 2024 roku w ubezpieczeniach na życie wzrosła o 23% w porównaniu do roku 2023. Największą część, bo blisko połowę wartości ujawnionych przestępstw w ubezpieczeniach na życie, stanowiły szkody dotyczące zgonów.

W porównaniu z 2023 rokiem najbardziej znacząco, bo aż o 54%, wzrosła wartość przestępstw wykrytych w ubezpieczeniach majątkowych. Od lat, dominują wśród nich – zarówno pod względem liczby, jak i wartości – przestępstwa związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi. Oszustwa w ramach szkód z ubezpieczeń OC i Autocasco to łącznie niemal 65% liczby i ponad 65% wartości wszystkich przestępstw w ubezpieczeniach majątkowych.

Pod koniec 2024 roku rynek ubezpieczeń zyskał nowe narzędzie pozwalające na skuteczne zwalczanie przestępstw dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych. System FOTO UFG analizuje zdjęcia uszkodzeń pojazdów i części używanych do napraw. Działanie systemu opiera się na sztucznej inteligencji i technologii automatycznego rozpoznawania obrazów. Jego zadaniem jest wykrywanie tych samych lub powiększonych uszkodzeń poszczególnych elementów zgłaszanych do różnych ubezpieczycieli.

Nowe narzędzia tworzone przez rynek ubezpieczeń istotnie zwiększają możliwości wykrywania przestępczości ubezpieczeniowej i stają się głównym orężem walki ze sprawcami wyłudzeń.

Szczegółowe informacje dostępne są w raporcie PIU>>