Działalność wydawnicza i edukacyjna

Działalność wydawnicza

Izba prowadzi działalność wydawniczą wspierającą cele strategiczne PIU oraz realizującą zadanie edukacji ubezpieczeniowej. W 2023 r. Izba przygotowała następujące publikacje:

  • „Raport Roczny PIU 2022” w wersji polskiej i angielskiej – coroczny raport zawierający sprawozdanie z działalności Izby oraz pogłębioną analizę polskiego rynku ubezpieczeń;
  • „Ubezpieczenia w liczbach 2023” w wersji polskiej i angielskiej – najważniejsze dane o rynku ubezpieczeniowym w Polsce;
  • „Klimat rosnących strat. Rola ubezpieczeń w ochronie klimatu i w transformacji energetycznej”. Raport opracowano we współpracy z EY.
  • „Wpływ ubezpieczeń na Polską gospodarkę i społeczeństwo”. Raport został stworzony przez PIU we współpracy z firmą Milliman Polska.
  • Raport „Analiza danych dotyczących przestępstw ubezpieczeniowych ujawnionych w 2022 roku”. Raport przedstawia analizę przestępstw ubezpieczeniowych w dziale I i II popełnionych na szkodę zakładów ubezpieczeń.

Stałym wydawnictwem PIU jest kwartalnik „Wiadomości Ubezpieczeniowe”37. W roku 2023 w „Wiadomościach Ubezpieczeniowych” (WU) kontynuowano publikację tekstów prawniczych w formie glos, artykułów oraz wyników badań, ściśle związanych z rynkiem ubezpieczeniowym. Wśród autorów znaleźli się wybitni przedstawiciele polskiego oraz zagranicznego środowiska naukowego, przy jednoczesnym promowaniu młodych naukowców, a także praktyków. W publikacjach zwracano w szczególności uwagę na bieżące problemy wynikające z proponowanych i wprowadzanych zmian w prawie oraz z praktyki ubezpieczeniowej i orzecznictwa. WU są członkiem CEEOL, największej międzynarodowej organizacji prowadzącej bazę czasopism elektronicznych, co zapewnia dostęp do artykułów publikowanych w WU wszystkim użytkownikom Internetu. Wysoka punktacja (70 punktów) w wykazie czasopism punktowanych MNiSW zapewnia WU prestiżową pozycję wśród czasopism branżowych o tematyce ubezpieczeniowej i zachęca autorów do publikowania w Wiadomościach Ubezpieczeniowych.

Z kolei dla członków PIU, Izba przygotowuje aktualne i unikalne informacje o polskim rynku ubezpieczeń. Tak jak w poprzednich latach, w 2023 r. przygotowywano i wysyłano do członków PIU kwartalne biuletyny szybkiej informacji o stanie rynku (tzw. snapshots) oraz kwartalne raporty o wynikach sektora ubezpieczeń. Izba udostępniała swoim członkom systematyczne monitoringi wybranych obszarów ubezpieczeń: sprzedaży bancassurance, nowej sprzedaży ubezpieczeń na życie oraz sprzedaży ubezpieczeń zdrowotnych.

 

Działania edukacyjne

W 2023 r. kontynuowano projekty edukacyjne zainicjowane w poprzednich latach – przygotowano materiały edukacyjne do wykorzystania przez branżę, m.in. na kanwie raportów PIU, prowadzono akcje edukacyjne dotyczące zmian klimatycznych i odpowiedniej ochrony na wypadek gwałtownej pogody, ubezpieczeń turystycznych, szkolnych, zdrowotnych. Podjęto temat niedoubezpieczenia w ubezpieczeniach domów i mieszkań, a także przedsiębiorców. Izba zwracała uwagę na inflację i na to, by wobec rosnącej presji inflacyjnej nie rezygnować z ochrony.

Istotnym działaniem edukacyjnym, które kontynuowano w 2023 r., było prowadzenie podcastów „Po prostu o ubezpieczeniach”. Podcasty z ekspertami rynku ubezpieczeniowego w przystępny sposób wyjaśniają istotne kwestie ubezpieczeniowe. Poruszano m.in. tematykę ryzyka klimatycznego, zmian w sektorze energetycznym, ubezpieczeń grupowych czy emerytur. Podcasty są dystrybuowane poprzez kanał na YouTubie oraz platformę Spotify. Projekt podcastów pozwolił na skuteczne akcje informacyjne. Tylko za pośrednictwem platformy YouTube dotarto do ponad 192 tys. osób w ramach akcji informacyjnej dotyczącej systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS).

Ponadto w 2023 r. Izba ponownie wzięła udział w międzynarodowej kampanii z zakresu edukacji finansowej Global Money Week, w ramach której szkolono nauczycieli i uczniów. Braliśmy też udział w Dniu Edukacji Finansowej – wydarzeniu organizowanym przez Fundację GPW. Na kanwie Mapy Ryzyka Polaków przedstawiliśmy zagadnienia związane z tym, jak skutecznie zarządzać obawami.

Wspierano agentów w komunikacji z klientami, dostarczając materiałów wyjaśniających funkcjonowanie ubezpieczeń m.in. poprzez grupę Ubezpieczeniowe know how oraz blog poradnikowy „Na wypadek gdy”.

W 2023 r. Izba brała udział w spotkaniach Zespołu roboczego ds. działań edukacyjnych w zakresie funkcjonowania rynku finansowego powołanego w ramach Rady Rozwoju Rynku Finansowego (ZR RRRF). Podczas tych spotkań omawiano zakres tematyczny nowego przedmiotu pt. „Biznes i zarządzanie” oraz wymagane w jego ramach kompetencje.

Izba uczestniczyła w kolejnej edycji konkursu „Żyj finansowo!” skierowanego do młodzieży szkół ponadpodstawowych, który ma na celu przekazanie praktycznej wiedzy z zakresu zarządzania finansami w życiu osobistym. W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Krzewienia Edukacji Finansowej, organizatorem konkursu, przeprowadzono szkolenia dla nauczycieli, przekazano również gotowe materiały edukacyjne dla młodzieży.

Oprócz tego, jak co roku, Izba organizowała seminaria i szkolenia online skierowane do pracowników zakładów ubezpieczeń, obejmujące takie tematy jak dystrybucja ubezpieczeń, reasekuracja, rachunkowość, opodatkowanie, audyt oraz przeciwdziałanie przestępczości ubezpieczeniowej.