Ubezpieczenie kredytu

Po co ubezpieczenie

 

Ukradziono nam dokumenty lub karty płatnicze – taka sytuacja może zdarzyć się każdemu. Każdemu może się także przytrafić nieszczęśliwy wypadek, przez który straci zdolność do pracy. Jak wtedy spłacać kredyt, który niedawno zaciągnęliśmy? Temu właśnie służą polisy chroniące nasze finanse. Na rynku znajdziemy znajdziemy zarówno produkty chroniące nas przed kradzieżą karty kredytowej, jak i polisy zabezpieczające nasz kredyt przed skutkami bezrobocia czy też utraty zdolności do pracy.

 

Jak się ubezpieczać

 

Ubezpieczenie karty kredytowej banki proponują nam natychmiast po podpisaniu umowy o korzystanie z tej karty. Składka za ubezpieczenie jest najczęściej bardzo niska. Należy dokładnie przeczytać warunki umowy, aby przekonać się, czy zakres ochrony na karcie nam odpowiada. W przypadku ubezpieczenia kredytu (także tego na karcie), należy dokładnie zapoznać się z tzw. wyłączeniami, czyli np. powodami utraty pracy, za które zakład ubezpieczeń nie ponosi odpowiedzialności.


W trakcie umowy

 

Składka za ubezpieczenie karty płatniczej albo kredytu najczęściej pobierana jest bezpośrednio z naszego rachunku bankowego. Ma to tę zaletę, że nie musimy na bieżąco pamiętać o opłacaniu składek. Do kart dokładane są prócz ubezpieczenia samej karty, także produkty NNW czy też ubezpieczenie turystyczne. Zapoznajmy się więc z umową, bo być może nie będzie potrzeby wykupywania dodatkowego ubezpieczenia turystycznego na wakacje.


Gdy dojdzie do zdarzenia

 

W przypadku utraty karty kredytowej w pierwszej kolejności powinniśmy powiadomić bank. Bank zastrzeże kartę i w ten sposób szkoda nie będzie się powiększać. Najczęściej nie musimy także powiadamiać ubezpieczyciela – wszystko odbywa się na linii bank-ubezpieczyciel. Podobnie jest zazwyczaj w przypadku polis dotyczących kredytów. Po zawiadomieniu banku, nasz kredyt powinien „spłacać się sam” przy użyciu ubezpieczenia. W zależności od umowy jaką podpisaliśmy, z polisy pokrytych zostanie kilka, kilkanaście rat, bądź nawet cały kredyt.