25
03.21
Internetowy Tygodnik Ubezpieczeniowy – zmiany wymogów kapitałowych dla natcat

Ze strony, blogów i wydarzeń PIU

Konsultacje EIOPA - zmiany wymogów kapitałowych dla natcat

System oparty na ryzyku, jakim jest Solvency II, wymaga regularnych zmian. Zmiany w naturze i poziomie ubezpieczanego ryzyka muszą skutkować aktualizacją wymogów, w tym wymogów kapitałowych. Co więc czeka polskich ubezpieczycieli? Co proponuje dla nas EIOPA w sprawie wymogów kapitałowych dla natcat.

Global Money Week - 25 marca - dzień z ubezpieczeniami

W ramach Global Money Week poprowadziliśmy webinary dla uczniów szkół średnich oraz dla nauczycieli. W naszych wydarzeniach wzięło udział kilkaset osób. 

Na blogu poradnikowym nawypadekgdy.pl:

Ocal kieszonkowe! Jak działa OC w życiu prywatnym i dlaczego jest tak ważne?

Własny budżet dla bystrzaków. Czy opłaca się go prowadzić?

Ubezpieczenie NNW – polisa na WSZELKI wypadek

Ale jazda! Co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniach komunikacyjnych?

Jak działają ubezpieczenia - komiksy

Opublikowaliśmy serię komiksowych historyjek dla najmłodszych. 

Warta: rekordowa sprzedaż i bardzo dobre wyniki finansowe

Warta w 2020 r. zanotowała rekordowy poziom sprzedaży i bardzo dobre wyniki finansowe. Jarosław Parkot, prezes Warty, wskazuje, że czas pandemii udowodnił, iż ubezpieczyciel potrafi rozwijać się nawet w czasach kryzysowych, skutecznie podnosząc poziom cyfryzacji firmy. Obie spółki Warty zebrały łącznie w ubiegłym roku składkę w wysokości ponad 7,2 mld zł.

W 2020 r. przypis składki brutto spółki majątkowej wyniósł 6,2 mld zł i był wyższy o 3,6 proc. względem 2019 r. Przypis składki z ubezpieczeń dla klientów indywidualnych wzrósł o 2 proc. rok do roku osiągając poziom 4,5 mld zł. Składka z ubezpieczeń korporacyjnych wzrosła z kolei o 7,7 proc. rok do roku sięgając poziomu 1,8 mld zł. W 2020 r. spółka życiowa Warty ponownie zwiększyła sprzedaż ubezpieczeń na życie, osiągając poziom 983,4 mln zł składki przypisanej brutto, co oznacza wzrost o 1,1 proc. rok do roku. W przypadku sprzedaży produktów ze składką regularną spółka notuje wysoką dynamikę wzrostu na poziomie 15,6 proc., co dało łączny wynik 891,1 mln zł. W 2020 r. obie spółki Warty zlikwidowały łącznie ponad 830 tys. szkód majątkowych i życiowych, co przełożyło się na wypłatę klientom kwoty 3,7 mld zł w formie odszkodowań i świadczeń. Wynik finansowy netto w 2020 r. wyniósł 612,5 mln. Wskaźnik ROE utrzymuje się na wysokim poziomie i wyniósł w ubiegłym roku 23,1 proc.

Warta jest jedną z największych i najstarszych firm ubezpieczeniowych w Polsce. Domeną działalności firmy są ubezpieczenia majątkowe i osobowe dla klientów indywidualnych i korporacyjnych.

Model ubezpieczeniowy broni się w starciu z pandemią

Model ubezpieczeniowy bardzo dobrze wpisuje się w ten trudny czas pandemii – podkreśla TU Zdrowie. Gwarancja realizacji usług w połączeniu ze swobodą korzystania z placówek medycznych zapewnia ubezpieczonym komfortowy i przede wszystkim nieprzerwany dostęp do opieki zdrowotnej. Teresa Domańska, dyrektor Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych TU Zdrowie, mówi: „Z chwilą zarejestrowania pierwszych przypadków koronawirusa w Polsce i pierwszego lockdownu, odnotowaliśmy spadek wykonanych usług medycznych. W marcu było to 67 proc. stanu z 2019 r., a w kwietniu zaledwie 36 proc. Jednak już w maju trend się odwrócił, aby w czerwcu zrównać się z analogicznym stanem z 2019 r. Do końca grudnia odnotowywaliśmy stały wzrost korzystania z pakietów medycznych i to pomimo trudnej sytuacji podczas jesieni. Jeżeli zsumujemy wyniki za cały 2020 rok, to średnia zrealizowanych świadczeń wyniesie 99 proc. stanu z roku poprzedzającego.”

Średnia roczna przeprowadzonych konsultacji stacjonarnych, telemedycznych i realizowanych za pomocą platform elektronicznych w 2020 r. była o 2,5 proc. wyższa niż w 2019 r. Dariusz Grądziel, dyrektor sprzedaży TU Zdrowie, dodaje, że towarzystwo nie odnotowuje sytuacji, w których ubezpieczeni skarżyliby się na brak dostępności do lekarzy. Ponadto klienci mają całkowitą swobodę decydowania czy wolą wizytę telemedyczną czy stacjonarną.

 

TU Zdrowie jest polskim towarzystwem ubezpieczeń specjalizującym się w zdrowiu. Oferuje ubezpieczenia zdrowotne i organizuje usługi medycyny pracy. TU Zdrowie współpracuje z ponad 3,3 tys. placówek zdrowotnych.

PZU czeka na studentów

PZU rusza z kolejną edycją Programu Praktyk i Staży dla studentów i absolwentów. Na chętnych czeka ponad 60 miejsc. Tegoroczny program promuje hasło „Jak nie spróbujesz, to się nie dowiesz”. Na kandydatów czekają oferty z różnych obszarów biznesowych, m.in. finansów, obsługi szkód i świadczeń, sprzedaży, audytu, IT, HR, analizy biznesowej, obsługi prawnej czy underwritingu. Anna Wardecka, dyrektor Biura Zarządzania Kadrami PZU, mówi:

„To już kolejna edycja Programu Praktyk i Staży. Mamy bogate doświadczenie we współpracy z młodymi, zdolnymi i ambitnymi ludźmi. Cieszy nas to, że studenci i absolwenci od lat chcą wiązać swoją karierę z PZU i zdobywać u nas pierwsze doświadczenie zawodowe. Oferujemy im konkretne, merytoryczne zadania oraz wsparcie profesjonalnych i inspirujących mentorów którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą”.

Praktyki trwają 3 miesiące, staże – pół roku. Kampania promująca program potrwa do 26 kwietnia i obejmie reklamy w mediach społecznościowych, portalach studenckich oraz działania online. Cały proces rekrutacji odbędzie się w formule online. Anna Gaertig, kierownik Zespołu Rekrutacji i Marki Pracodawcy w PZU, dodaje, że w kwietniu zaplanowano tygodniowe wydarzenie online, podczas którego zainteresowani będą mogli spotkać się wirtualnie z rekruterami, którzy odpowiedzą na pytania i podpowiedzą, które praktyki lub staże będą najciekawsze dla kandydatów.

PZU jest największą firmą ubezpieczeniową w Polsce, jedną z największych instytucji finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

E-polisa w TUW

TUW informuje o uruchomieniu nowej funkcjonalności w sprzedażowym systemie informatycznym – e-polisy, która umożliwia zawarcie umowy ubezpieczenia bez konieczności wychodzenia z domu. Agenci ubezpieczeniowi współpracujący z towarzystwem, po przeprowadzeniu analizy potrzeb klienta, przygotowują w systemie sprzedażowym ofertę i przekazują do niej link na adres mailowy ubezpieczającego. Po akceptacji oferty i opłaceniu składki ubezpieczeniowej za pośrednictwem PayU następuje automatyczne wystawienie polisy i przekazanie drogą mailową ubezpieczającemu. W e-polisie, jak podkreśla TUW, zastosowane zostały nowoczesne i bezpieczne standardy zdalnej obsługi członków towarzystwa przy udziale agentów ubezpieczeniowych. Z nowej funkcjonalności mogą obecnie skorzystać członkowie TUW zainteresowani ubezpieczeniami komunikacyjnymi. W przyszłości planowane jest udostępnienie pozostałych produktów masowych.

TUW TUW powstało w 1992 r. Działa w formie Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych i zajmuje się wszystkimi rodzajami umów ubezpieczeń majątkowych.

Unum Życie wyróżnione Orderem Finansowym 2020

Unum Życie zdobyło wyróżnienie w tegorocznym plebiscycie organizowanym przez branżowy magazyn gospodarczy Home&Market. Order Finansowy 2020 spółka otrzymała w kategorii „Ubezpieczenie na życie” za umowę dodatkową do ubezpieczenia na życie „Ubezpieczenie na wypadek chorób układu krążenia”. Borys Kowalski, członek zarządu i Główny Aktuariusz w Unum Życie, mówi: „W naszym ubezpieczeniu klienci znajdą zarówno wsparcie finansowe, jak
i szereg usług, zdejmujących z nich ciężar organizacji i szukania specjalistycznej pomocy. Jesteśmy dumni, że nasze starania zyskują uznanie w oczach zarówno klientów, jak i kapituły programu Ordery Finansowe. Serdecznie gratuluję tego wyróżnienia całemu zespołowi, który pracował nad tym rozwiązaniem”.

W sytuacji wystąpienia choroby objętej ubezpieczeniem (a są nimi między innymi: udar mózgu, zawał serca, kardiomiopatia, pierwotne nadciśnienie płucne, tętniak aorty wstępującej) ubezpieczeni otrzymają świadczenie pieniężne w wysokości nawet 500 tys. zł. Ubezpieczenie obejmuje też wiele usług pomagającym klientom w procesie leczenia i rekonwalescencji, jak transport na badania, opieka medyczna, pomoc psychologa czy organizacja i pokrycie kosztów pobytu w sanatorium.

Unum Group jest liderem w zapewnianiu ochrony finansowej w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Głównymi firmami są Unum US, Colonial Life, Starmount i Unum UK. Portfolio Unum obejmuje ubezpieczenia na życie, na wypadek trwałego inwalidztwa, od następstw nieszczęśliwych wypadków, poważnych zachorowań. Unum zapewnia także szereg rozwiązań pracowniczych.

Ergo Hestia wspiera program rezydencji artystycznych

Ergo Hestia rozpoczyna nowy projekt z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. W ramach mecenatu artystycznego będzie wspierać program rezydencji Fundacji Wisławy Szymborskiej. Jego uczestnicy – pisarze, poeci, tłumacze, redaktorzy i naukowcy – otrzymają pobyt w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej oraz stypendium.

Rezydencje artystyczne są elementem szerszej współpracy Ergo Hestii i Fundacji Wisławy Szymborskiej. Instytucje organizują już wspólnie konkurs Literacka Podróż Hestii. Ubezpieczyciel jest również partnerem strategicznym Nagrody im. Wisławy Szymborskiej w 2021 r. Katarzyna Szulc, dyrektor Biura Komunikacji Ergo Hestii, podkreśla, że ubezpieczyciel, wspierając program, chce zapewnić artystom, dziennikarzom i naukowcom lepsze warunki pracy i tym samym przyczynić się do rozwoju szeroko pojętej kultury. Wybrani przez fundację twórcy będą mogli mieszkać w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej przez miesiąc, korzystając dodatkowo ze stypendium. Otrzymają także dostęp do archiwum poetki w Bibliotece Jagiellońskiej i możliwość organizacji spotkania autorskiego.

Grupa Ergo należy do Munich Re. Obecna na naszym rynku zarówno w sektorze ubezpieczeń majątkowych, jak i na życie.

Roger Hodgkiss Finansistą Roku 2020

Roger Hodgkiss, prezes Generali, został wyróżniony przez Gazetę Finansową tytułem Finansisty Roku 2020. Redakcja wybrała 15 menedżerów, którzy w minionym roku odegrali znaczącą rolę na polskim rynku finansowym.

Redakcja dostrzegła, że pod przewodnictwem Rogera Hodgkissa sieć sprzedaży, od początku pandemii, wspierała agentów i partnerów we wdrażaniu zdalnego i hybrydowego modelu obsługi klientów. Dzięki temu wszyscy pośrednicy współpracujący z Generali mogli stale zapewniać swoim klientom ochronę ubezpieczeniową. Roger Hodgkiss komentuje: „Jest mi niezwykle miło, że moja praca dla Generali oraz dwunastoletnia aktywność na polskim rynku zostały dostrzeżone i docenione. Tym, co szczególnie sobie cenię jest praca zespołowa i wiem, że na sukces Generali składa się wysiłek wielu osób – naszych pracowników i agentów. Bardzo dziękuję za pracę, którą wykonują, by Generali mogło być dla swoich klientów partnerem na całe życie”. Nagroda „Finansista Roku” ma długoletnią tradycję. W tym roku została przyznana już po raz 21.

Grupa Generali jest jednym z wiodących ubezpieczycieli w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce działa za pośrednictwem czterech spółek.

Marsh FINPRO obchodzi 25-lecie działalności na rynku

Praktyka Marsh FINPRO obchodzi 25. rocznicę działalności na polskim rynku. Dział tworzy obecnie 17 ekspertów dedykowanych wyłącznie do obsługi ubezpieczeń finansowych i profesjonalnych oraz ryzyk transakcyjnych. Małgorzata Splett, dyrektor Działu FINPRO i PEMA w Marshu, mówi: „Naszą siłą jest doświadczony, stabilny zespół ekspertów, którzy na co dzień wspierają klientów w różnorodnych obszarach związanych z ubezpieczeniami oraz zarządzaniem ryzykiem. W ramach działu wyróżniliśmy kilka dodatkowych specjalizacji – m.in. brokerzy odpowiedzialni za plasowanie ubezpieczeń członków władz spółki (D&O), ryzyka cybernetyczne, OC zawodową, czy ryzyka transakcyjne (PEMA).”

Włodzimierz Pyszczek, dyrektor ds. kluczowych klientów dodaje, że jeszcze 25 lat temu ubezpieczenie D&O nie było tak popularne. Dziś wiele firm chce i posiada tę polisę. Rośnie również zainteresowanie ryzykami cybernetycznymi czy liniami skarbowymi, a także świadomość nowych ryzyk oraz pojawiających się produktów ubezpieczeniowych. Włodzimierz Pyszczek zaznacza, że "to tylko potwierdza, że zarówno rynek ubezpieczeniowy, jak i Dział Ubezpieczeń Finansowych i Profesjonalnych w Marsh będą dalej aktywnie działać i się rozwijać".

Marsh to firma brokerska należąca do grupy Marsh & McLennan. Zatrudnia ponad 23 tys. pracowników w ponad 100 krajach całego świata.

Wiener: warto ubezpieczyć sprzęt elektroniczny

Częstsze korzystanie ze sprzętu elektronicznego w obliczu pandemii zwiększyło liczbę awarii i nieszczęśliwych wypadków tych urządzeń – zauważa Wiener. Marta Mazaraki, ekspert Wienera, mówi: „Dobrze dopasowania polisa sprawi, że nie poniesiemy kosztów związanych z naprawą. To właśnie nagle pojawiające się wydatki są zagrożeniem dla małych i średnich firm. Dodatkowo, uszkodzony sprzęt oznacza często przestoje w pracy zespołu, a to generuje opóźnienia i kolejne koszty”.

Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego to rozwiązanie dla małych, średnich i dużych firm. Sprzęt można objąć ochroną jako rozszerzenie aktualnego ubezpieczenia. Ochroną objęta jest również kradzież z włamaniem oraz rabunek, a także błędy w obsłudze sprzętu elektronicznego. Marta Mazaraki dodaje, że ochrona ubezpieczeniowa może objąć nie tylko sprzęt elektroniczny, ale również oprogramowanie i zewnętrzne nośniki danych.

Wiener w Polsce oferuje produkty ubezpieczeniowe zarówno dla klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych. Wiener należy do austriackiej grupy Vienna Insurance Group.

Produkty:

  • Concordia: ubezpieczenie NNW rolników z polisą uprawową

Concordia przygotowała ofertę ubezpieczenia NNW, które dostępne jest na jednej polisie z obowiązkowym i dotowanym ubezpieczeniem upraw. Zakres ochrony obejmuje m.in. upadek uderzenia czy ugryzienia przez zwierzęta, a także wypadki z udziałem maszyn rolniczych. Pobyt w szpitalu dłuższy niż 30 dni jest podstawą do wypłaty świadczenia w wysokości 10 tys. zł. W przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczony otrzymuje świadczenie w zależności od rozległości urazu, a jeśli po wypadku wymaga stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby – otrzyma dodatkowe świadczenie w wysokości 7,5 tys. zł. Ochrona działa na całym świecie i jest aktywna przez całą dobę, w pracy, jak i podczas czynności życia prywatnego.

  • Ubezpieczenie podróżne BNP Paribas rozszerzone o Covid-19

Zakres ubezpieczenia podróżnego, które oferuje BNP Paribas klientom Wealth Managment wraz z kartą kredytową Mastercard World Elite, został rozszerzony. Pokrywa ono koszty leczenia i ewentualnej rezygnacji z podróży w razie zachorowania na Covid-19. Zmiany dotyczą ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance medycznego, a także ubezpieczenia kosztów rezygnacji lub wcześniejszego powrotu z podróży, które obejmuje zachorowanie na Covid-10 zarówno ubezpieczonego, jak i współubezpieczonego. Koszty te będą pokryte ubezpieczeniem, jeżeli w wyniku tej choroby ubezpieczony lub współubezpieczony nie może odbyć zaplanowanej podróży ze względów medycznych. Zachorowanie na Covid-19 oraz przymusowa kwarantanna ubezpieczonego lub współubezpieczonego zostały wykreślone z listy generalnych wyłączeń odpowiedzialności dotyczących zdarzeń ubezpieczeniowych spowodowanych przez epidemię przy tym rodzaju ubezpieczenia.

 

Generali z mocną pozycją kapitałową na koniec 2020 r.

Wynik operacyjny grupy Generali wyniósł w 2020 r. 5,2 mld euro, co oznacza nieznaczny wzrost rok do roku. Pozytywny wpływ na wynik miał segment ubezpieczeń majątkowych, zarządzania i inwestycje w aktywa, a także pozostałe segmenty biznesowe. Całkowita wartość składki przypisanej brutto wyniosła 70,7 mld euro i utrzymała się na stabilnym poziomie. Wskaźnik combined ratio wyniósł 89,1 proc. Zysk netto osiągnął poziom 1,74 mld euro, czyli 35 proc. mniej niż przed rokiem. Wpływ na ten spadek miały nadzwyczajne wydatki i spadek wartości inwestycji, głównie w I połowie roku. Wyłączając wydatki na Nadzwyczajny Międzynarodowy Fundusz na Pomoc w Pandemii Covid-19 i transakcje zarządzania zobowiązaniami, skorygowany zysk netto wyniósł 2,08 mld euro, o 13 proc. mniej rok do roku.

Generali podkreśla swoją doskonałą pozycję kapitałową – współczynnik wypłacalności wyniósł 224 proc. Philippe Donnet, CEO Generali, komentuje: „Prezentujemy doskonałe wyniki, uzyskane w bezprecedensowym kontekście ze względu na kryzys związany z pandemią. Potwierdza to większą odporność Generali w porównaniu z innymi firmami z branży, zarówno z technicznego punktu widzenia, jak i pod względem pozycji kapitałowej”.

Grupa Generali jest jednym z wiodących ubezpieczycieli w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce działa za pośrednictwem czterech spółek.

VIG z solidnymi wstępnymi wynikami za 2020 r.

Vienna Insurance Group w 2020 r. z nawiązką spełniła swoje zobowiązanie do bycia stabilnym i niezawodnym partnerem, nawet w czasach wielkich wyzwań – wskazuje Elisabeth Stadler, CEO VIG, komentując wstępne wyniki finansowe grupy za 2020 r. Chociaż sytuacja związana z Covid-19 miała wpływ na rozwój działalności, to VIG osiągnął stabilne wyniki.

W ubiegłym roku VIG osiągnął 10,43 mld euro składki. Zysk przed opodatkowaniem wyniósł 346 mln euro, a grupie udało się osiągnąć zapowiadany na 2020 r. przedział zysku między 300 mln euro a 350 mln euro. Wskaźnik combined ratio uległ poprawie osiągając poziom 95 proc. Współczynnik wypłacalności wyniósł 235 proc. VIG podkreśla, że w 2020 r. z sukcesem udało się zrealizować działania zaplanowane w „Agendzie 2020”. W ramach strategii przeprowadzono 13 fuzji w 11 krajach. Zrealizowano również działania związane z transformacją cyfrową i innowacyjnymi projektami na przyszłość, jak zainicjowanie w Polsce start-upu Beesafe. W ramach „Agendy 2020” VIG skupił się również na strategii zrównoważonego rozwoju. W 2021 r. VIG oczekuje, że wolumen składek pozostanie na poziomie z roku 2020 r. Celem jest osiągnięcie zysku przed opodatkowaniem w przedziale od 450 mln euro do 500 mln euro. VIG oczekuje, że wskaźnik combined ratio pozostanie na zrównoważonym poziomie 95 proc.

Vienna Insurance Group jest austriackim koncernem ubezpieczeniowym w Europie Środkowej i Wschodniej. W Polsce działa poprzez 5 spółek: Compensa życiowa i majątkowa, InterRisk, Vienna Life i Wiener.

Aviva odważnie upraszcza działalność

Aviva w 2020 r. zanotowała zysk operacyjny w wysokości 3,16 mld funtów. Amanda Blanc, CEO Avivy, podkreśla: „Rok 2020 był dla Avivy rokiem znaczących zmian. Podjęliśmy odważne kroki w kierunku uproszczenia działalności, ostatnio dzięki sprzedaży Aviva France i ogłoszeniu zbycia reszty naszych włoskich operacji. Aviva jest silna finansowo, a po zakończeniu głównych transakcji sprzedaży będziemy w stanie dokonać znacznego zwrotu kapitału naszym akcjonariuszom”.

Aviva od 6 sierpnia, czyli od ogłoszenia strategicznego celu zakładającego skupienie się na kluczowych rynkach, sprzedała swoje operacje w Singapurze, Indonezji i Hongkongu o łącznej wartości 1,7 mld funtów. Ogłosiła również transakcje zbycia biznesów w Turcji, Wietnamie, Francji i we Włoszech, które łącznie mają przynieść 4,3 mld funtów. Aviva wciąż analizuje opcje dla Polski oraz swoich operacji joint venture.

Grupa Aviva działa w 16 krajach. Obsługuje na całym świecie ok. 40 mln klientów i zarządza aktywami o wartości ok. 364 miliardów funtów.

Talanx „z powodzeniem utrzymuje się na powierzchni”

Talanx podkreśla, że w 2020 r. zanotował solidny zysk netto w wysokości 673 mln euro. Składki przypisane brutto wzrosły do 41,1 mld euro (39,5 mld euro w 2019 r.). Zysk operacyjny wyniósł 1,7 mld euro. Combined ratio osiągnął poziom 100,9 proc. Z tytułu pandemii Covid-19 grupa wypłaciła 1,5 mld euro odszkodowań. W 2021 r. grupa prognozuje osiągnąć zysk netto w przedziale między 800 mln euro a 900 mln euro. Torsten Leue, CEO Talanxa, zaznacza, że grupa „z powodzeniem utrzymała się na powierzchni podczas trwającej pandemii Covid-19”, a ubezpieczyciel rozwija się zyskownie pomimo globalnego spowolnienia w 2020 r.: „Biorąc pod uwagę niekorzystne warunki spowodowane głębokim kryzysem – który doprowadził do najwyższego poziomu dużych strat w historii spółki – nasz bardzo solidny wzrost i zysk netto są imponującym dowodem naszej odporności.”

W segmencie Retail International składki przypisane brutto wyniosły 5,5 mld euro. Combined ratio wyniósł 95,2 proc., a zysk operacyjny 266 mln euro. Udział segmentu w wyniku netto grupy wyniósł 160 mln euro. Działalność w zakresie ubezpieczeń innych niż na życie odnotowała wzrost o 3,2 proc., co było w dużej mierze zasługą spółek w Polsce i Turcji.

Grupa Talanx/HDI ma ponad 100-letnią historię i doświadczenie w branży finansowej. W Polsce grupa działa w sektorze ubezpieczeń majątkowych i na życie.

Ubezpieczenia w liczbach

575 mld zł

Tyle wyniosła suma ubezpieczonych obrotów firm w 2020 r.

Cytat tygodnia

Na dobry i rentowny produkt, cieszący się powodzeniem wśród Klientów składają się zawsze trzy podstawowe czynniki: oferta, sieć sprzedaży i likwidacja szkód. Produkt, w którym choć jeden z tych obszarów nie stoi na najwyższym poziomie, ma małe szanse na sukces rynkowy.

Aneta Rządkowska, dyrektor Departamentu ds. Świadczeń i Odszkodowań, Pocztowe TUW

Słowniczek

Ubezpieczenia gospodarcze

Dział ubezpieczeń, gdzie stosunki pomiędzy ubezpieczającym a ubezpieczycielem reguluje umowa ubezpieczenia oparta o normy prawa prywatnego; w ramach ubezpieczeń gospodarczych wyróżniamy: ubezpieczenia majątkowe i osobowe (uregulowane w kodeksie cywilnym) oraz ubezpieczenia morskie (uregulowane w kodeksie morskim); do ubezpieczeń gospodarczych bywa też zaliczana odrębnie reasekuracja (w polskim systemie prawa umowa nienazwana).