16
04.21
Internetowy Tygodnik Ubezpieczeniowy – debata „Skąd pieniądze na zdrowie?”

Ze strony, blogów i wydarzeń PIU

Skąd pieniądze na zdrowie - debata

15 kwietnia odbyła się debata Dziennika Gazety Prawnej "Skąd pieniądze na zdrowie – rekomendacje zmian finansowania systemu". W debacie uczestniczył Jan Grzegorz Prądzyński, prezes PIU, wraz z  Sławomirem Gadomskim, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Zdrowia, dr Małgorzatą Gałązką-Sobotką, dziekanem Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego, Markiem Kowalskim, przewodniczącym Federacji Przedsiębiorców Polskich, Tomaszem Latosem, przewodniczącym sejmowej Komisji Zdrowia, Marią Liburą, z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie, Jakubem Szulcem, ekspert EY Polska

Rynek bancassurance IV kw. 2020 r.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem Polskiej Izby Ubezpieczeń, opisującym rynek bancassurance w Polsce po IV kw. 2020 r. Składka pozyskana w kanale bancassurance w Dziale I wyniosła 3,7 mld zł, natomiast w Dziale II – 1,9 mld zł.

Składki za OC i mandaty - motywacja, by zdjąć nogę z gazu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Infrastruktury finalizują prace nad podwyższeniem wysokości mandatów karnych, a także możliwością powiązania stawek za ubezpieczenie OC z punktami karnymi za niektóre wykroczenia. Składki za OC i mandaty – to długo oczekiwany krok ku poprawie bezpieczeństwa.

TVP 3 Olsztyn o ubezpieczeniach turystycznych

Eksperci branży turystycznej prognozują, że zamknięcie hoteli na majówkę spowoduje, ze Polacy skorzystają z ofert biur podróży i wyruszą za granicę. Żeby to zrobić do znacznej większości państw trzeba mieć wynik testu, ale zalecane jest również dodatkowe ubezpieczenie na wypadek ewentualnej choroby. Szczegóły we Wstaje Nowy Dzień w rozmowie z Marcinem Tarczyńskim z PIU.

Na blogu poradnikowym nawypadekgdy.pl:

Awaria story, czyli ile może kosztować zalanie mieszkania

Ile może kosztować zalanie mieszkania? Musisz zrobić remont u siebie, ale też pokryć szkody sąsiada

Axa i Uniqa razem pod marką Uniqa

Rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym zakończyła formalny proces połączenia majątkowych i życiowych zakładów ubezpieczeniowych Uniqi i Axy, i zmiany nazw dawnych spółek Axa. Od 9 kwietnia w skład grupy Uniqa w Polsce wchodzi 5 spółek: Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń, Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie, Uniqa Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Uniqa Powszechne Towarzystwo Emerytalne oraz Uniqa Polska.

Grupa Uniqa 15 października 2020 roku sfinalizowała zakup spółek Axy w Polsce, Czechach i na Słowacji. Od tego momentu Uniqa w Polsce uzyskała odpowiednie zgody Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie dotyczącym spółek ubezpieczeniowych oraz towarzystwa emerytalnego (marzec 2021 roku), a także wpisy do Krajowego Rejestru Sądowego (kwiecień 2021 roku). Marcin Nedwidek, prezes połączonych Uniqi i Axy komentuje: „To prawdopodobnie pierwsza tak duża integracja na rynku finansowym w Polsce przeprowadzona całkowicie zdalnie w czasach największej od lat pandemii. Paradoksalnie ta sytuacja pomagała nam często być bardziej efektywnym operacyjnie, jednak równocześnie było to ogromne wyzwanie w integracji zespołu i wzajemnym się poznawaniu”.

Uniqa to austriacka grupa ubezpieczeniowa działająca głównie na rynku europejskim. W Polsce grupa obecna jest w sektorze ubezpieczeń na życie i majątkowych.

Warta ponownie wyróżniona w rankingu „Instytucja Roku”

Warta po raz kolejny otrzymała wyróżnienie „Instytucja Roku” przyznawane przez portal mojebankowanie.pl. Podobnie jak w roku ubiegłym ubezpieczyciel został nagrodzony w dwóch kategoriach. Pierwsze wyróżnienie – za „Najlepszą jakość obsługi w placówce” – przyznano za wysoką jakość i profesjonalizm usług oferowanych przez agentów firmy. Eksperci oceniali 6 etapów: pierwsze wrażenie, płynność obsługi, powitanie, komfort obsługi, rozmowę z agentem oraz zakończenie. Wyróżnienie drugie ubezpieczyciel otrzymał w kategorii „CSR” za działania społeczne, w ramach których firma wsparła 87 szpitali i lokalnych organizacji łącznie kwotą 10 mln zł na pomoc w walce z pandemią Covid-19.

Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Warty, mówi: „Od samego początku pandemii kluczowym zadaniem dla naszej firmy było zapewnienie bezpieczeństwa naszym klientom, agentom i pracownikom przy jednoczesnym świadczeniu najwyższej jakości obsługi. Postanowiliśmy również aktywnie włączyć się w walkę z pandemią, kierując się zasadą, że rolą ubezpieczycieli jest pomagać w trudnych momentach. Jest nam niezmiernie miło, że nasze działania w obu obszarach zostały docenione”.

Warta jest jedną z największych i najstarszych firm ubezpieczeniowych w Polsce. Domeną działalności firmy są ubezpieczenia majątkowe i osobowe dla klientów indywidualnych i korporacyjnych.

Nowa kampania wizerunkowa PZU

8 kwietnia 2021 r. wystartowała nowa kampania wizerunkowa PZU z udziałem Igi Świątek, słynnej polskiej tenisistki. Spot do kampanii wizerunkowej ubezpieczyciela nieprzypadkowo zbiega się z prezentacją nowej strategii grupy na najbliższe cztery lata. Anna Plakwicz, dyrektor zarządzająca ds. marketingu, sponsoringu i prewencji PZU, wyjaśnia, że ubezpieczyciel w swojej kampanii pokazuje, że jest nowoczesną, profesjonalną i konsekwentną w działaniu organizacją: „Nie boimy się wyzwań, ciężko pracujemy i dążymy do celu, grając fair play. To sprawia, że ufają nam miliony klientów”. Iga Świątek dodaje, że partnerstwo z PZU daje jej poczucie bezpieczeństwa, „które jest nieocenione w tak dynamicznym i wymagającym sporcie, jakim jest tenis”.

Kampania wizerunkowa PZU potrwa do końca maja. Michał Lutostański, dyrektor Biura Marketingu PZU, podkreśla, że jest ona adresowana do osób, które, tak jak Iga Świątek, mają plan na życie, ciężko pracują, by go zrealizować, ale w nieprzewidzianych sytuacjach chcą liczyć na wsparcie solidnego partnera.

PZU jest największą firmą ubezpieczeniową w Polsce, jedną z największych instytucji finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Polisy komunikacyjne Link4 dostępne w Alior Banku

Alior Bank umożliwił zakup ubezpieczenia OC i AC za pośrednictwem bankowości internetowej Alior Online. Nowa funkcja jest dostępna dla klientów indywidualnych dzięki współpracy z Link4, które dodatkowo umożliwia zakup polisy z rabatem do 13 proc. Łukasz Stanny, dyrektor Działu Bancassurance w Aliorze, podkreśla, że docelowo nowa funkcjonalność ma zostać udostępniona również w bankowości mobilnej, a oferta ubezpieczeń będzie systematycznie rozwijana.

Zakup ubezpieczenia odbywa się w kilku krokach, a cały proces jest prosty i intuicyjny. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu oraz podstawowych informacji o samochodzie i jego właścicielu system automatycznie wyliczy składkę ubezpieczenia komunikacyjnego. Klient może poszerzyć polisę o dodatkowe rozwiązania, takie jak: assistance, ubezpieczenie szyb czy kluczyków lub NNW. Mikołaj Kozieł, dyrektor rozwoju sprzedaży B2B w Link4, mówi, że współpraca z Alior Bankiem stanowi dla Link4 naturalny etap rozwoju oferty w kanale bancassurance, dzięki któremu klienci mają możliwość zakupu ubezpieczenia w najwygodniejszy dla nich sposób.

Link4 jest pionierem i liderem ubezpieczeń direct w Polsce. Współpracuje też z multiagencjami i brokerami, a także z bankami i sieciami handlowymi. Firma wchodzi w skład grupy PZU.

Aviva rozszerza ofertę dla dużych rodzin

Aviva wprowadziła kolejną propozycję dla dużych rodzin – tym razem jest to zniżka w ubezpieczeniu Twoje Życie. Jeśli klient ubezpieczy co najmniej troje dzieci, może skorzystać z 50 proc. rabatu na pięć wskazanych umów dodatkowych (poważne zachorowanie, uszczerbek na zdrowiu i rehabilitacja po wypadku, pobyt w szpitalu wskutek wypadku, koszty leczenia skutków wypadku, koszty operacji plastycznych po wypadku). Aviva poszerza w ten sposób swoją ofertę dla dużych rodzin, w tym dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Równocześnie utrzymuje ofertę dotychczasową. Jolanta Karny, wiceprezes Avivy, podkreśla:

„Od sześciu lat uczestniczymy w programie Karta Dużej Rodziny i widzimy pozytywny odzew na nasze propozycje. Zachęcamy duże rodziny do ubezpieczenia się, zapewniając ochronę na preferencyjnych warunkach. Nasza nowa oferta zapewnia wsparcie w razie poważnego zachorowania dziecka lub po wypadku, przy składce obniżonej o połowę”.

Grupa Aviva działa w 16 krajach. Obsługuje na całym świecie ok. 40 mln klientów i zarządza aktywami o wartości ok. 364 miliardów funtów.

Aegon umożliwił zawieranie umów ubezpieczenia na życie zdalnie

Aegon uruchomił aplikację Mój Aegon, dzięki której klienci mogą zdalnie zawierać umowy ubezpieczenia. Obecne wdrożenie jest pierwszą fazą projektu, który zakłada stworzenie online'owej platformy do całościowej obsługi ubezpieczeń na życie bez wychodzenia z domu.

Dzięki aplikacji klienci ubezpieczyciela mogą zdalnie złożyć wniosek i podpisać umowę ubezpieczenia na życie. Cały proces odbywa się cyfrowo, łącznie z podpisem pod ankietą medyczną. Wdrażane przez ubezpieczyciela rozwiązanie jest zintegrowane z aplikacją sprzedażową Aegonu. Klient, po tym jak razem z agentem wypełni wniosek (np. łącząc się z nim podczas wideokonferencji), dostaje mail z kompletem dokumentów oraz opcją złożenia podpisu cyfrowo przez aplikację Mój Aegon. Uwierzytelnienie tożsamości oparte jest na usłudze mojeID, rozwiązaniu zaprojektowanym przez KIR.

Jan Zimowicz, członek zarządu Aegonu, podkreśla, że dzięki realizacji całego procesu online agent ma pełną kontrolę nad przebiegiem sprzedaży ubezpieczenia: „Nasze rozwiązanie pomoże współpracującym z nami pośrednikom zwiększyć efektywność i koncentrować się na najważniejszym aspekcie ich pracy – rozmowie z klientami”.

Holenderska grupa Aegon skupia się na ubezpieczeniach na życie oraz produktach emerytalnych, oszczędnościowych i inwestycyjnych.  W Polsce działa w sektorze ubezpieczeń na życie i funduszy emerytalnych.

Strategiczna współpraca Smartt Re i MJM Holdings

Smartt Re, polski broker reasekuracyjny, wybrał MJM Holdings na swojego inwestora strategicznego. MJM Holdings kupił 60 proc. udziałów w Smartt Re. MJM i Smartt Re podkreślają, że obie firmy łączą polskie korzenie i filozofia patrzenia na prowadzenie biznesu – w jej centrum są ludzie. Obecnie to zespół 150 specjalistów, do których co miesiąc dołączają kolejne osoby.

Tomasz Libront, prezes Smartt Re, podkreśla, że partnerstwo z MJM Holdings oznacza dla jego firmy większe możliwości finansowe i potencjał do tego, aby rozwijać zespół, zatrudniać nowych ekspertów i pogłębiać specjalizacje. Dodaje, że tylko dzięki ludziom i ich unikalnym w skali kraju i Europy Środkowej kompetencjom i doświadczeniu, firma może non-stop poszukiwać nowych rozwiązań dla plasowania największych i najtrudniejszych projektów reasekuracji fakultatywnej na rynkach międzynarodowych. Marcin Ślotała, prezes MJM Holdings, komentuje:  „Swobodnie poruszamy się w Polsce i – dzięki partnerstwu ze Smartt Re – również za granicą, od rynku londyńskiego, przez holenderki i niemiecki, po azjatycki, czy bermudzki”. Jak dodaje, wiedza skupiona lokalnie przewagą konkurencyjną grupy i mogą z niej korzystać inni brokerzy, bo MJM jest otwarte  na partnerstwa, szczególnie w trudnych projektach.

Smartt Re to polski broker reasekuracyjny należący do Smartt Group. Spółka wspiera klientów wielu branż w aranżowaniu ochrony ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej na świecie.

MJM Holdings jest dynamicznie rozwijającą się polską grupą brokerską. Do holdingu należą MJM Brokers, Attis Broker, Attis Service i Attis Risk Management. Spółki z grupy specjalizują się w zakresie ubezpieczeń pojazdów, gwarancji ubezpieczeniowych, ochrony ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

Phinance uruchomił platformę do zakupu ubezpieczeń online

W marcu wystartowała nowa platforma należąca do pośrednika ubezpieczeniowego Phinance – Finli.pl, na której można kupić kilka rodzajów prostych ubezpieczeń od Wienera w całości online. W ofercie znajdują się NNW szkolne, ubezpieczenia turystyczne, wsparcie prawne czy ubezpieczenie „od kleszcza”. Według zapewnień, proces zakupu ubezpieczenia na platformie trwa 3 minuty, a za ochronę można zapłacić przelewem, kartą płatniczą lub blikiem.

Jak podkreśla Phinance, platforma została zbudowana również dla doradców pośrednika, którym potrzebne są narzędzia umożliwiające sprzedaż produktów w modelu online. Dzięki indywidualnym kodom rabatowym mogą oni promować zakup na Finli.pl i pozyskiwać nowych klientów z kanału social media i online. Kod rabatowy, dystrybuowany przez ponad 1 tys. doradców Phinance, daje klientom zniżkę w wysokości 10% na zakup ubezpieczenia.

Phinance to największa niezależna firma pośrednictwa finansowego, która świadczy usługi w zakresie doradztwa finansowego dla klientów.

TUW udostępnił interaktywny formularz zgłoszenia szkody

Na stronie internetowej TUW został udostępniony interaktywny formularz zgłoszenia szkody. Formularz jest dostępny w zakładce „Zgłoś szkodę”. Korzystając z formularza można dokonać zgłoszenia szkody w pojeździe lub w mieniu. Kolejne formularze (dla szkód na osobie, w uprawach i zwierzętach) będą udostępniane sukcesywnie.

TUW liczy na to, że dzięki nowej funkcjonalności jego członkowie i klienci będą mogli przejść przez proces zgłoszenia szkody w komfortowy i przyjazny sposób. Zgłoszenia można dokonać w dogodnym dla siebie momencie – o dowolnej porze.

TUW TUW powstało w 1992 r. Działa w formie Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych i zajmuje się wszystkimi rodzajami umów ubezpieczeń majątkowych.

Nominacje:

  • Tomasz Kukuła nowym szefem underwritingu ubezpieczeń korporacyjnych w regionie ACEER

Tomasz Kukuła, dotychczasowy dyrektor underwritingu ubezpieczeń korporacyjnych w Generali w Polsce, awansował na stanowisko dyrektora underwritingu ubezpieczeń korporacyjnych regionu Austria, Europa Środkowo-Wschodnia i Rosja. Dołączył do biura Generali CEE Holding w Pradze, gdzie jest odpowiedzialny za nadzór nad underwritingiem i zarządzanie portfelem dużych ryzyk majątkowych w regionie. Tomasz Kukuła funkcję dyrektora underwritingu w regionalnym zespole ubezpieczeń korporacyjnych objął 1 marca br. Na nowym stanowisku jest odpowiedzialny  za kierowanie strategią underwritingu ubezpieczeń korporacyjnych w regionie Austrii, Europy Środkowo-Wschodniej i Rosji. Tomasz Kukuła ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w obszarze underwritingu, w sektorze ubezpieczeń korporacyjnych.

Produkty:

  • Concordia wprowadziła nowości w ubezpieczeniach upraw

1 kwietnia Concordia udostępniła ubezpieczenia upraw dla wszystkich klientów. Od połowy marca oferta była dostępna w trybie odnowień dla tych, którzy ubezpieczyli w Concordii swoje uprawy w minionym roku w sezonie wiosennym lub jesiennym. W tym roku klienci mogą skorzystać z nowej klauzuli szczególnej, która rozszerza ochronę już od 8% ubytku w plonie we wszystkich ryzykach objętych podstawowym zakresem ochrony, z ubezpieczenia ziemiopłodów oraz ochrony NNW w ramach polisy uprawowej. W sezonie wiosennym ochroną można objąć zboża, rzepak, kukurydzę, buraki cukrowe, ziemniaki, rośliny strączkowe, wybrane gatunki owoców i warzyw.

Rolnicy mogą ubezpieczyć rośliny od ryzyka gradu, przymrozków wiosennych, huraganu i deszczu nawalnego. Ochroną od ryzyka gradu można objąć także uprawy specjalne, takie jak wybrane owoce i warzywa. Odpowiedzialność ma miejsce w przypadku powstania szkód ilościowych oraz jakościowych, które ostatecznie wpływają na ubytek w plonie.

Chiny rozważają sprzedaż Dajia Insurance Group

Chiny rozważają sprzedaż następcy Anbang. Dajia Insurance Group to ubezpieczyciel, który przejął większość operacji pogrążonego w kłopotach Anbang Insurance. Bloomberg podaje, że Rząd dąży do przekazania firmy prywatnym inwestorom, powołując się na źródła zbliżone do sprawy. I dodaje, że byłaby to co najmniej druga próba sprzedaży tego biznesu. Transakcja wyceniania jest na ok. 3 mld USD, a Dajia wzbudziła wstępne zainteresowanie oferentów, w tym innych ubezpieczycieli i funduszy inwestycyjnych, a niewiążące oferty mają wpłynąć jeszcze w tym miesiącu. Dajia powstała w 2019 r. w ramach restrukturyzacji Anbangu pod kontrolą państwa. Przejęła jego główne operacje ubezpieczeniowe.

Dajia Life Insurance świadczy usługi ubezpieczeniowe. Oferuje m.in.: ubezpieczenia na życie, emerytalne, medyczne, wypadkowe, inwalidzkie, dzieci, grupowe.

Anbang firma ubezpieczeniowa działająca w Chinach, oferująca ubezpieczenia majątkowe, ubezpieczenia zdrowotne i na życie, zarządzanie aktywami.

MetLife sfinalizował sprzedaż biznesu majątkowego w USA

MetLife ogłosił zakończenie transakcji sprzedaży Metropolitan Property and Casualty Insurance Company, swojego amerykańskiego biznesu majątkowego, na rzecz Farmers Group, spółki zależnej Zurichu. Transakcja, której wartość wyniosła 3,94  mld USD, została ogłoszona pod koniec 2020 r.

Jednocześnie MetLife i Farmers Exchange nawiązały 10-letnie partnerstwo strategiczne, w ramach którego Farmers Insurance będzie oferować produkty na amerykańskiej platformie MetLife Group Benefits.

Amerykańska grupa MetLife prowadzi operacje na terenie USA, Europy, Ameryki Łacińskiej i Azji. W Polsce MetLife Życie oferuje ubezpieczenia kredytobiorców i posiadaczy kart kredytowych, kapitałowe ubezpieczenia na życie i terminowe ubezpieczenia zdrowia i życia.  MetLife to światowy lider rynku ubezpieczeń, świadczeń pracowniczych oraz usług finansowych, obsługujący  ponad 70 mln klientów w 60 krajach. W Polsce działa pod marką MetLife i ma 4 mln klientów.

WTW: transformacja energetyczna wciąż najważniejszym zjawiskiem

Willis Towers Watson w dorocznym Przeglądzie Rynku Energetyki ocenia: Zmiany klimatyczne i wynikająca z nich transformacja energetyczna w dalszym ciągu kształtują krajobraz ryzyka w branży energetycznej i pozostają najważniejszym zjawiskiem, z jakim mierzy się ten sektor. W raporcie przedstawiono następujące tendencje:

  • Całkowita teoretyczna pojemność wzrosła zarówno w przypadku ubezpieczeń majątkowych w obszarze wydobywczym, jak i przetwórstwa, i kształtuje się obecnie na poziomie odpowiednio 9,2 mld USD i 6,2 mld USD, w zależności od regionu i profilu ryzyka. Jednakże presje na kierownictwo nadal uniemożliwiają praktyczne wykorzystanie znacznej części tego potencjału.
  • Rynek ubezpieczeń majątkowych w segmencie upstream i downstream prawdopodobnie okaże się rentowny w skali całego roku 2020, podczas gdy portfel ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej nadal przynosi straty.
  • W przypadku ubezpieczeń majątkowych rozwinął się rynek dwóch poziomów, na którym te najbardziej poszukiwane ubezpieczenia, charakteryzujące się dobrym rozkładem ryzyka i dochodem ze składek przyciągają skromniejsze podwyżki stawek niż pozostała część portfela.

Willis Towers Watson to globalna firma w branży doradztwa, pośrednictwa oraz rozwiązań, pomagająca klientom na całym świecie w przekształcaniu ryzyka w ścieżkę rozwoju. Korzenie Willis Towers Watson sięgają 1828 r.; firma ma 41 tys. pracowników w ponad 140 krajach.

Komisja Europejska wznowiła dochodzenie ws. fuzji Aon-WTW

Aon zaproponował sprzedaż części aktywów w niektórych krajach Unii Europejskiej oraz biznesu reasekuracyjnego WTW, aby uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na fuzję – podał Reuters, powołując się na źródła zbliżone do sprawy.

Po tym, jak przedstawiono pakiet koncesji, Komisja Europejska wznowiła dochodzenie w sprawie połączenia Aon-WTW. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Aon chce sprzedać działalność we Francji, Niemczech, Holandii i Hiszpanii, w tym linie finansowe i profesjonalne oraz działalność w sektorze lotniczym i cyber. Ustępstwa w sprawie fuzji z WTW mają obejmować również działalność brokerską w kilku innych krajach. Aktywa są już badane przez potencjalnego nabywcę.

Komisja Europejska wyznaczyła termin podjęcia ostatecznej decyzji na 12 lipca. Zanim podejmie decyzję, ma zwrócić się do konkurentów i klientów z prośbą o informacje, czy zezwolić na transakcję, czy ją zablokować, czy też szukać dodatkowych ustępstw.

Aon jest globalną, profesjonalną firmą usługową, która sprzedaje szereg produktów ograniczających ryzyko finansowe. Aon zatrudnia około 50 tys. pracowników w 120 krajach.

Ubezpieczenia w liczbach

17,4 mld zł

Tyle odszkodowań i świadczeń z ubezpieczeń na życie wypłacili ubezpieczyciele Polakom w 2020 r.

Cytat tygodnia

Branża logistyki magazynowej przeżywa dynamiczny rozwój automatyki procesów. Pandemia ten proces przyspieszyła, ale przyniosła także znaczący wzrost cyberprzestępczości. To obecnie główne zagrożenie i skutek uboczny czwartej rewolucji przemysłowej.

Elżbieta Lemańska-Błażowska, broker, ekspert ryzyk cyber Howden Donoria

Słowniczek

Przepięcie

W ubezpieczeniach mienia zakres ochrony obejmujący szkody polegające na uszkodzeniu lub zniszczeniu przedmiotu ubezpieczenia, a powstałe wskutek nagłej zmiany parametrów prądu elektrycznego – z reguły dostarczenia prądu o napięciu wyższym od znamionowanego dla danego urządzenia, instalacji, linii lub sieci; przepięcie jest z reguły odróżniane od ‚bezpośredniego uderzenia pioruna’.